امروز: ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲
کد خبر: ۶۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۳
صنعت نفت گزینه نخست مهاجمان سایبری است
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران، صنعت نفت را یکی از اهداف اصلی مهاجمان سایبری دانست و گفت: هم اکنون تشکیل مرکز تخصصی جامع در باره امنیت اطلاعات و ارتباطات (SOC) در صنعت نفت ضروری است.
به گزارش کیمیا نیوز، احمد تولایی صبح امروز چهار شنبه (هفتم بهمن ماه) در نشست تخصصی سمینار آموزشی و کاربردی SOC با بیان این که امروزه مهاجمان اینترنتی تلاش می کنند با ابزارها و روشهای مختلف به صورت توزیع شده به سیستمها و رایانه های موجود در صنعت نفت حمله و اقدام به سرقت اطلاعات کنند، گفت: شرکتها و سازمانها در مقابل این حمله ها به صورت جداگانه و جزیره ای اقدام به ایجاد سیستمهای دفاعی و خرید تجهیزات مدرن برای حفظ سلامت سیستمهای اطلاعاتی و الکترونیکی خود می کنند.
 
وی افزود: بر اساس پژوهشهای صورت گرفته در کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و بعضی کشورهای اروپایی فشار هکرها و سرقت اطلاعات از سوی مهاجمان سایبری در سال ٢٠١٣ و ٢٠١٤ به ترتیب ٥٤ و ٥٨ درصد بوده است، از این رو با توجه به پیچیدگیها و ابزارهای تازه در فضای سایبری روند حمله های سایبری روبه افزایش است.
 
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران با اشاره به فعالیتهای مخزب ویروس استاکسنت در صنعت نفت ایران و دیگر نهادهای دولتی در ایران، اظهار داشت: امروزه ویروسهای کنونی بسیار قوی تر از این نوع ویروس هستند، از این رو با توجه به حساسیتها و تجهیزات صنعت نفت باید به فکر سدی برای جلوگیری از نفوذ هکرها و ویروسهای اینترنتی باشیم.
 
تولایی با بیان این که چهار سال شناسایی و نابودی ویروس استاکسنت در سیستمهای نرم افزاری و امنیتی کشور به طول انجامید، گفت: معلوم نیست که در مدت زمان یاد شده این ویروس که از سوی کشور آمریکا راهبری می شد، چه میزان اطلاعات را به سرقت برده است.
 
وی سیستم SOC را مرکزی برای راهبری و مدیریت مراکز امنیت اطلاعات اطلاعات دانست و گفت: امروزه شرکتها و سازمانهای موجود در صنعت نفت به صورت جزیره ای اقدام به حفظ اطلاعات در صنعت نفت می کنند در حالی که این گونه فعالیتهای نمی تواند راهگشا باشد.
 
مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران افزود: هم اکنون بزرگترین مراکز امنیت اطلاعات (SOC) در کشورهای آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسته ایجاد شده اند، زیرا این کشورها پیش بینی می کنند که در آینده جنگ های سایبری جایگزین جنگهای فیزیکی می شود، به عنوان مثال چندی پیش بر اثر حمله های سایبری به کشور آلمان انفجارهای بزرگی در دو نیروگاه این کشور رخ داد.
 
تولایی با تاکید بر این که باید برای ایجاد مرکز تخصصی جامع در باره امنیت اطلاعات و ارتباطات (SOC) در صنعت نفت سرمایه گذاری صورت گیرد، گفت: این مرکز به ما کمک می کند به صورت مسنجمتر تهدیدهای سایبری را شناسایی و پیش از تبدیل شدن به یک فاجعه در سازمان آن را مدیریت کنیم.
 
وی از برگزاری همایشی دو روزه در باره امنیت اطلاعات و فناوری اطلاعات با رویکرد سیستم های اسکادا، سیستمهای امنیتی، پلافند غیر عامل و ... در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: این همایش در سطح صنعت نفت برگزار می شود و کارشناسان و متخصصان با امروزی ترین سیستمها و فناوریهای روز در زمینه امنیت اطلاعات آشنا می شوند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: