امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۰
کد خبر: ۴۳۹۹
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۱:۵۶
تمدید مذاکرات هسته‌ای در دستور کار نیست
٩٠ درصد مسیر مذاکرات هسته‌ای طی شده و در گامهای آخر هستیم اما موضوع تمدید مذاکرات در دستور کار قرار ندارد.
به گزارش کیمیا نیوز، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امورخارجه امروز ( چهارشنبه، ٣٠ مهرماه) در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ گفت: مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ امروز در سطح کارشناسی در وین آغاز می‌شود و طی آن کارشناسان ایرانی و طرف مقابل در مورد جزییات طرحها با یکدیگر بحث و گفتگو خواهند کرد.
 
وی ادامه داد: درحال حاضر ٩٠ درصد مسیر مذاکرات طی شده و در گامهای آخر هستیم، هرچند آنچه باقی مانده سخت ودشوار است، البته موضوع تمدید مذاکرات در دستور کار قرار ندارد و دو طرف سعی دارند در زمان باقی مانده به توافق جامع دست یابند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص مواضع تیم هسته‌ای ایران در مورد لغو تحریمها افزود:‌ مواضع تیم ایران به طور صریح و روشن، تبیین شده و طبق توافق ژنو ما دو هدف را دنبال می کنیم، یکی بحث روشن شدن و تثبیت فعالیت صلح آمیز هسته‌ای ایران و بخش مهم‌تر لغو کامل تحریمهاست که امیدواریم در زمان باقی مانده بتوانیم به نتیجه مطلوب برسیم.
 
وی در خصوص روابط ایران با کشورهای منطقه بویژه عربستان سعودی تصریح کرد: قطعا برای این که روابط ایران و عربستان گسترش یابد راههای مختلفی وجود دارد، همچنین دو کشور از ظرفیتهای مناسبی برخوردارند تا بتوانند روابط دوجانبه خود را گسترش دهند، بنابراین ایران تقویت روابط با همسایگان را یک اصل می‌داند که امیدواریم دیگر کشورها نیز به این اصل پایبند باشند.
 
افخم به سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران اشاره کرد و گفت: در سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران توافقهای خوبی میان دو کشور حاصل شد و دو طرف اسناد همکاریهایی را نیز مبادله کردند که امیدواریم در فاصله زمانی کوتاه این اسناد و مبادلات همکاری نهایی شود.
 
سخنگوی وزارت امورخارجه از سفر وزیر امورخارجه در هفته آینده به دو کشور اسپانیا و چین خبر داد و افزود: طبق جدول زمان بندی، آقای ظریف اوایل هفته آینده به اسپانیا و در پایان هفته نیز به چین سفر خواهد کرد که این موضوع در گسترش روابط ایران و اسپانیا و همچنین ایران و چین موثر خواهد بود.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: