امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴
کد خبر: ۴۲۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۳
قیمت نفت خام هفته گذشته بیش از ٣ دلار کاهش یافت
قیمت نفت روزهای آرامی را سپری نمی کند، در هفته منتهی به ١٣ اکتبر (٢١ مهر) قیمت انواع نفت خامها در بازارهای جهانی بیش از سه دلار کاهش یافت و بیشترین سهم را در این میان نفت دبلیو تی آی آمریکا با ٤ دلار و ٦ سنت کاهش به خود اختصاص داد.
به گزارش کیمیا نیوز، قیمت نفت سبک و سنگین ایران در هفته منتهی به ١٣ اکتبر (٢١ مهرماه) به ترتیب به ٨٩ دلار و ١٤ سنت و ٨٧ دلار و ٤٠ سنت رسید که نسبت به هفته گذشته نفت سبک ٣ دلار و ٧٧ سنت و نفت سنگین ٣ دلار و ٨٦ سنت کاهش یافت.
 
عوامل متعددی همچون ضعف تقاضا برای نفت خام، عرضه فراوان نفت خام، اقدام به فروش قراردادهای آتی و اختیاری توسط بورس بازان، افزایش تولید نفت لیبی و تداوم تولید بالای نفت خام در آمریکا از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت است.
 
مهران امیرمعینی، مشاور موسسه مطالعات انرژی، مهران امیرمعینی با اشاره به این که با کاهش تقاضا و افزایش عرضه به طور طبیعی کشورها به دنبال تخفیف بیشتر برای جذب مشتری هستند، تصریح کرد: از نظر اقتصادی عملکرد عربستان برای جذب بیشتر خریدار توجیه اقتصادی دارد، اما از آنجا که این کشور عضو اوپک است عملکرد آن قابل توجیه نیست.
 
به گفته امیرمعینی، عضو اوپک بودن برای اعضای این سازمان ایجاد تعهد می کند و کشورها باید طبق تعهدات اوپک عمل کنند.
 
کارشناس ارشد موسسه بین المللی مطالعات انرژی با بیان این که کشورهای عضو اوپک باید از عربستان درخواست کاهش تولید کنند، گفت: اگر اوپک منسجم عمل نکند، بازار عکس العمل مناسبی در مقابل این سیاست نشان نخواهد داد و هر زمانی که این سازمان "بد" عمل کرد قیمتها با کاهش شدید مواجه شد.
 
وی با بیان این که زمانی قیمتها در سطح قابل قبول حفظ می شود که اعضای اوپک یکپارچه رفتار کنند، یادآور شد: در سال ١٩٩٨ سیاست نامناسب اوپک سبب شد قیمت نفت تا سطح ٦ تا ٨ دلار نیز پایین بیاید و کشورهای این سازمان دچار مشکل شوند.
 
کاهش مشکلات ژئوپلتیکی
 
در همین زمینه یکی از کارشناسان ارشد موسسه مطالعات انرژی با اشاره به این که  از حدود دو سال پیش رشد عرضه نفت از تقاضای آن پیشی گرفته و کاهش نسبی قیمت نفت کاملا قابل انتظار بود، گفت: در دو سال گذشته بطور عمده عوامل سیاسی و تحولات ژئوپلتیکی، قطع و کاهش عرضه نفت‌خام ناشی از این تحولات پی درپی، دلیل بالا ماندن قیمت نفت بوده است.  
 
غلامحسین حسن تاش با بیان این که هم اکنون مشکلات ژئوپلتیکی قدری کمتر شده و به همین دلیل قیمت نفت رو به کاهش گذاشته است، تصریح کرد: با بسیج جهانی علیه داعش، نگرانی از گسترش تحرکات داعش به مناطق نفتخیز جنوب و کردستان عراق کمتر شده، ضمن این که با کاهش درگیریها در لیبی تولید این کشور بیشتر شده است.
 
کارشناس ارشد موسسه مطالعات انرژی درباره نقش عربستان در کاهش قیمت نفت اظهار کرد: عوامل سیاسی از طریق عرضه و تقاضا می توانند تاثیر گذار باشد، مثلا اگر تقاضا بیشتر از عرضه باشد و هیچ کشوری نتواند عرضه را بیشتر کند روند قیمتها افزایشی خواهد بود و در آن صورت یک کشور با ارزانتر فروختن نمی تواند تاثیر روی قیمتها داشته باشد، مگر این که بتواند عرضه خود را زیاد کند.  
 
وی افزود: بنابراین کاهش قیمت نفت توسط عربستان یک مساله فرعی و اصل مساله این است که عربستان نمی خواهد عرضه اش را کم کند.
 
این کارشناس انرژی معتقد است  هنوز برای چنین قضاوت در باره این که قیمت نفت به وضعیت بحرانی رسیده، خیلی زود است، نوساناتی در این حد در طول سالهای گذشته وجود داشته است. درسال ٢٠٠٩ متوسط قیمت نفت اوپک به حدود ٦١ دلار رسید، در صورتی که سال پیش از آن ٩٤,٥ دلار بود، مسئله هنوز در حد بحران نیست ولی ممکن است به آن حد برسد.
 
کارشناس ارشد موسسه مطالعات انرژی در باره این که آیا عربستان سعودی به دنبال جنگ قدرت با ایران است، تصریح کرد: پاسخ این سئوال سخت است، چون اوضاع منطقه و جهان بسیار پیچیده شده است.  
 
حسن تاش درباره این که با توجه به این که هزینه تولید نفت از شیل اویلها با پایین آمدن قیمت نفت غیر اقتصادی می شود چه دلیلی بر کاهش قیمت نفت توسط این کشور وجود دارد، گفت: برخی معتقدند هزینه تولید از نفتهای شیلی کاهش یافته و ممکن است هزینه ٨٠ دلار برای تولید هر بشکه نفت خام هم کماکان اقتصادی باشد؛ البته من هنوز مطمئن نیستم آمریکا طالب قیمتهای پایین نفت باشد.
 
کاهش قیمت متناسب با بازار
 
همزمان با سقوط قیمت جهانی نفت برخی از کشورهای مانند ایران، عربستان و کویت قیمت رسمی نفت خود را کاهش دادند. مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره  این کاهش قیمت نفت گفت: قیمت نفت ایران متناسب با قیمت نفت عربستان کاهش یافت.
 
سید محسن قمصری با بیان این که قیمت نفت ایران همیشه بصورت موازی و رقابتی با قیمت نفت عربستان بوده است، اظهار کرد: در دوره اخیر قیمت نفت ایران برای رقابت با عربستان در زمینه  جذب بیشتر مشتری کاهش معناداری پیدا نکرده است.
 
وی در این باره که عربستان برای مشتریان آسیایی خود، قیمت نفت را کاهش داده است آیا ایران نیز قیمت نفت خود را کاهش خواهد داد، اظهار کرد: قیمت نفت به صورت ماهانه اعلام می شود و بر اساس شرایط بازار نوسان دارد.  
 
قیمت رسمی نفت عربستان در ماه جاری در همه بازارها نسبت به ماه گذشته کاهش یافته و طبیعی است که قیمت نفت ایران نیز متناسب با قیمت نفت عربستان کاهش پیدا خواهد کرد که این موضوع دلایل فنی دارد و ارتباطی به رقابت میان دو کشور ندارد.
 
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره دلایل فنی این کاهش قیمت نفت گفت: وضعیت اقتصادی، عرضه و تقاضا بازار و قیمت فرآورده های که هم اکنون در بازار عملیاتی وجود دارد، برخی از عوامل این کاهش قیمت هستند.
 
به گزارش کیمیا نیوز، در حالی که قیمت نفت در بازار جهانی روند نزولی در پیش گرفته و کسری بودجه دولت را تهدید می کند بسیاری از جریانهای سیاسی به دنبال استفاده ابزاری از کاهش قیمت نفت هستند. اما حافظه تاریخی می گوید بیژن زنگنه ،وزیر نفت در شرایط بحرانی و زمانی که قیمت نفت کمتر از هشت دلار هم بود توانست چرخهای صنعت نفت را بچرخاند در حالیکه بسیاری با نفت ١٠٠ دلاری جلوی حرکت رو به جلو صنعت نفت را گرفتند.   
 

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: