امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹
کد خبر: ۴۰۴۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۰۰
مشاور موسسه بین المللی مطالعات انرژی:
مشاور موسسه بین المللی مطالعات انرژی برضرورت منسجم بودن اوپک در شرایط کنونی تاکید کرد و گفت: از نظر سازمان اوپک عملکرد عربستان برای جذب بیشتر مشتریان با کاهش قیمت نفت توجیه ندارد.
به گزارش کیمیا نیوز، مهران امیرمعینی درباره کاهش قیمت نفت در ماه اخیر اظهار کرد: عوامل متعددی همچون ضعف تقاضا برای نفت خام، عرضه فراوان نفت خام، اقدام به فروش قراردادهای آتی و اختیاری توسط بورس بازان، افزایش تولید نفت لیبی و تداوم تولید بالای نفت خام در آمریکا از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت است.
 
وی با اشاره به این که با کاهش تقاضا و افزایش عرضه به طور طبیعی کشورها به دنبال تخفیف بیشتر برای جذب مشتری هستند، تصریح کرد: از نظر اقتصادی عملکرد عربستان برای جذب بیشتر خریدار توجیه اقتصادی دارد، اما از آنجا که این کشور عضو اوپک است عملکرد آن قابل توجیه نیست.
 
به گفته امیرمعینی، عضو اوپک بودن برای اعضای این سازمان ایجاد تعهد می کند و کشورها باید طبق تعهدات اوپک عمل کنند.
 
کارشناس ارشد موسسه بین المللی مطالعات انرژی با بیان این که کشورهای عضو اوپک باید از عربستان درخواست کاهش تولید کنند، گفت: اگر اوپک منسجم عمل نکند، بازار عکس العمل مناسبی در مقابل این سیاست نشان نخواهد داد و هر زمانی که این سازمان "بد" عمل کرد قیمتها با کاهش شدید مواجه شد.
 
وی با بیان این که زمانی قیمتها در سطح قابل قبول حفظ می شود که اعضای اوپک یکپارچه رفتار کنند، یادآور شد: در سال ١٩٩٨ سیاست نامناسب اوپک سبب شد قیمت نفت تا سطح ٦ تا ٨ دلار نیز پایین بیاید و کشورهای این سازمان دچار مشکل شوند.
 
امیرمعینی به تاثیر قیمت نفت بر اقتصاد کشور اشاره و تصریح کرد: این کاهش قیمت بر اقتصاد کشورمان تاثیر گذار است، زیرا آمار و اطلاعات نشان می دهد که بیش از ٨٥ تا ٩٠ درصد درآمدهای ارزی کشور حاصل از فروش نفت خام در بازار جهانی است، بنابراین وقتی که قیمتها شدیداً افت کند درآمدهای ارزی کشور نیز کاهش خواهد یافت وبا توجه به این که که متاسفانه اقتصاد ما تک محصولی و متکی به درآمدهای نفتی است مطمئناً کشور را با مشکل مواجه می کند.  
 
مشاور موسسه بین المللی مطالعات انرژی یادآور شد: با افزایش قیمت جهانی نفت دولت می تواند بودجه را روی هر بشکه نفت با قیمت ٨٠ یا ١٠٠ دلار ببندد، الان بایستی قیمتهای کمتری برنامه ریزی کند، بنابراین دولت یک بخشی از منابع مالی خودش را از خواهد داد.
 
 
به گزارش کیمیا نیوز، بیژن زنگنه، وزیر نفت بتازگی در باره دلایل کاهش قیمت نفت در بازار جهانی گفت: برخی از بزرگان سازمان اوپک باید تولید نفت خود را کاهش دهند.
 

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: