امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
کد خبر: ۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۹
پیشتازی فناورانه در فشار تحریم های بی سابقه
این توفیق نشان می دهد که شرکت های ایرانی توانسته اند به تجربه ی مدیریتی لازم برای برنامه ریزی عملیات پیچیده ی حفاری تسلط پیدا کنند.شرکت های ایرانی حوزه ی حفاری که به مثابه ی سرمایه های ملی هستند توانایی بلقوه ی رقابت با دیگر شرکت های خارجی را نشان داده اند خصوصاً این که امروز به واسطه این رکورد...
به گزارش کیمیا نیوز، همزمان با افتتاح طرح های ملی در گرامیداشت هفته دولت و رونمایی از پیشرفت های فناورانه نهادها و شرکت های ایرانی در سراسر کشورمان؛ در هفته گذشته، موفقیت بسیار مهمی در صنایع بالادستی نفت اتفاق افتاد.

این اتفاق خجسته ثبت رکورد بی نظیر حفاری 322 متر در روز در سکوی نفتی سحر 2 و ارتقای مستمر آن در چند روز اخیر به عدد 423 متر حفاری در یک روز در همان سکوی نفتی و در حفره شماره SPD19A-02 است؛ اتفاقی که پیشرفت فناورانه مهندسان کشورمان را در صنایع بالادستی نفت بیش از پیش نشان می دهد.  

این موفقیت بزرگ ابعاد گسترده ای دارد چراکه تاکنون ثبت چنین رقمی به وسیله متخصصان ایرانی در دسترس نبود و تنها، غول های تجاری بزرگ نفتی خارجی، توانایی این عملکرد را داشتند. فناوری ویژه ی حفاری چاه و تعمیر و نگهداری از تجهیزات آن، همراه با مدیریت و برنامه ریزی فرآیند عملیات؛ دانش فنی متمایز و منحصربفرد را می طلبد. دانش فنی ای که امکان دستیابی به آن برای شرکت های خارجی فقط از طریق کسب تجربه سازمانی طولانی مدت وجود داشته است. با این حال امروز شاهد این موضوع هستیم که با تلاش و همت متخصصانمان دستیابی به دانش فنی عملیات حفاری امکان پذیر شده است. بر طبق اطلاعاتی که روابط عمومی یکی از شرکت های نفتی ایران در مورد این مسئله اعلام کرده است، رکورد حفاری طولانی ترین چاه پارس جنوبی با تلاش مهندسان ایرانی و با تکیه بر توان داخلی در فاز ١٩ شکسته شده است. این موضوع اولاً نشان می دهد با وجود تحریم های بی سابقه و ناجوانمردانه غرب علیه ایران، متخصصان ایرانی در تمامی زمینه ها خصوصاً حوزه صنعت نفت تلاش جدی ای را برای رقابت با شرکت های خارجی نفتی آغاز کرده اند.(شرکت هایی نظیر شلمبرژر، هالیبرتون، سی ان پی سی).

 ثانیاً آنها به این توانایی دست یافته اند که نیاز فناورانه ی خود را به اقلام و تجهیزات مورد نیاز، از کارگاه ها و امکانات داخل کشور تأمین نمایند.

ثالثاً این توفیق نشان می دهد که شرکت های ایرانی توانسته اند به تجربه ی مدیریتی لازم برای برنامه ریزی عملیات پیچیده ی حفاری تسلط پیدا کنند. 

شرکت های ایرانی حوزه ی حفاری که به مثابه ی سرمایه های ملی هستند توانایی بلقوه ی رقابت با دیگر شرکت های خارجی را نشان داده اند خصوصاً این که امروز به واسطه این رکورد، موفق شده اند توانایی کمی و کیفی فعالیت های خود را به کارفرمایان نفتی یعنی شرکت هایی نظیر شرکت نفت فلات قاره، شرکت نفت و گاز پارس، پتروگوهر و ... نشان دهند. 


برای درک بهتر مسائل فنی این موفقیت درخور تقدیر، لازم است این نکته بیان شود که یکی از معیارهای سنجش سرعت حفاری چاه معیار آر او پی ROP است که در عملیات حفاری چاه SPD19A رقم پیش بینی شده برای این معیار توسط کارفرمایان عدد 4 در نظر گرفته شده بود اما این رقم توانست به رکورد 6.7 و 10.8 برسد. با توجه به این که به ازای هر ساعت حضور در سکوهای حفاری هزینه بسیار زیادی از سرمایه ملی پرداخته می شوند، صرفه جویی و سرعت عمل در این بخش موجب سودآوری ملی و جلوگیری از هدر رفتن منابع ارزی شده است. رکورد حفاری قبلی در مخزن مربوط به سکوی B فاز 12 دکل آبان 8 بوده است و این رکورد 243 متر در روز بود. این رقم در حال حاضر به رکورد 322 متر در روز ارتقا یافته است. این به معنای پیشرفت 79 متری در میزان حفاری در روز به وسیله ی متخصصان ایرانی است.تصویری از عملیات اجرایی سر چاه نفت در هنگام حفاری

مهندس سجاد شجاعی یکی از مدیران پروژه عملیات حفاری این دکل در این رابطه می گوید:با این که در هفته های اخیر به رکورد 322 متر در روز دست یافتیم اما توانستیم از این رقم هم عبور کنیم و باید به روی این حقیقت تأکید کنم که آخرین عملیات ما رقم 423 متر در روز را به ثبت رسانده است. چنین رکوردی تا دوسال گذشته در میادین بزرگ نفتی خاورمیانه نظیر حوزه نفتی شمالی قطر با فناوری مشابه موتورهای حفاری سنتی در دسترس نبوده است. این یک دستاورد بسیار بزرگ برای شرکت های پیمانکاری ایرانی در حوزه حفاری، خصوصاٌ حفاری جهت دار است.  
این امید وجود دارد که در آینده نزدیک پیشرفت های چشمگیر دیگری نیز با ارتقای فناوری حفاری این پیمانکاران در این بخش رخ دهند. لذا لازم است که نسبت به اطلاع رسانی و اعلام عمومی این موفقیت ها همت شود. رصد تلاش و عزم جدی مهندسان در دستیابی به افق بلند پیشرفت نوآورانه و ورود به عرصه رقابت فناورانه می تواند بر رغبت کارفرمایان و سرمایه گذاران ایرانی در به کارگیری توان داخلی برای انجام عملیات پیچیده حوزه انرژی اثرگذار باشد. 


پی نوشت:

روابط عمومی شرکت پتروپارس
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: