امروز: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۴
کد خبر: ۲۹۰۶۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
مجری طرح کهاب شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از تجهیز بیش از ۹۷ درصد مجاری عرضه کشور (حدود ۳۷۰۰ جایگاه) به تجهیزات و ادوات مورد نیاز کنترل بخار بنزین (STAGE I) خبر داد.
به گزارش کیمیا پرس به نقل از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، فرهاد عبدالله‌پور با اعلام این خبر گفت: اجرای طرح کهاب (کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین) افزون بر جلوگیری از اتلاف بنزین، بهبود و سالم‌سازی محیط زیست را در بر خواهد داشت و به همین منظور شناسایی و کنترل مکان‌های انتشار بخار بنزین از زمان دریافت و ذخیره بنزین در انبارهای نفت تا تحویل آن به مصرف‌کننده در جایگاه‌ها در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.
 
وی تاکید کرد: اجرای سامانه stage II + vapor saver در تعدادی از جایگاه‌های سطح کشور و تجهیز ۵ هزار دستگاه تانکر حمل زمینی بنزین به تجهیزات هدایت و نگهداری بخار بنزین، از دیگر اقدام‌هایی است که تاکنون در این زمینه اجرایی شده است.
 
عبدالله‌پور به طراحی و نصب سامانه بازیافت بخار بنزین (VRU) در یکی انبارهای نفت تهران (شمال‌غرب) به شیوه تبریدی اشاره کرد و گفت: قابلیت این سامانه جلوگیری از ورود روزانه ۶ هزار مترمکعب بخار بنزین به هوا است، ضمن این‌که حدود ۹ هزار لیتر در روز نیز بازیافت بخار بنزین حاصل می‌شود.
 
وی با اشاره به نصب سامانه بازیافت بخار بنزین در انبار نفت شهر کرج به شیوه غشایی افزود: قابلیت این سیستم جلوگیری از ورود روزانه ۴ هزار متر مکعب بخار بنزین به هوا است و حدود ۶ هزار لیتر در روز نیز از بازیافت بخار بنزین، استحصال می‌شود.
 
عبدالله‌پور تغییر کاربری سامانه بازیافت بخار بنزین در انبار نفت شهر بندرعباس به شیوه جذبی و طراحی و نصب این سامانه (به همین روش) و تغییر بازوهای بارگیری در انبار نفت کلانشهر اصفهان را از دیگر اقدام‌ها برشمرد و از شروع عملیات اجرایی نصب سامانه بازیافت بخار بنزین به شیوه جذبی در انبار نفت چهار کلانشهر تبریز، مشهد، اراک و اهواز خبر داد.
 
عبدالله‌پور همچنین به برگزاری سه دوره آموزشی در بندرعباس و بابلسر اشاره و تصریح کرد: این دوره‌ها با محوریت «آشنایی و نظارت بر طرح» معادل ۶ هزار و ۴۸۰ نفرساعت بوده که برای کارشناسان اچ‌اس‌یی مناطق در مدت ۹ روز برگزار شده است.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: