امروز: ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۷
کد خبر: ۲۹۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
کارشناسان حاضر در نشست تخصصی راه‌حل‌های افزایش ضریب بازیافت (EOR) اعلام کردند که با توجه به وضع کنونی بازار نفت و صنعت نفت ایران، ضرورت ازدیاد برداشت از گذشته بیشتر شده است.
به گزارش کیمیا پرس، محمدعلی عمادی مشاور معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت، امروز (شنبه، ۱۲ اسفندماه) در نشست تخصصی «راه‌حل‌های افزایش ضریب بازیافت (EOR)» در حاشیه نخستین روز از دومین کنگره بین‌المللی اکتشاف و تولید و کنگره بین المللی صنعت حفاری ایران گفت: افزایش ضریب بازیافت (EOR) و بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) ابعاد گوناگونی دارند، اما در پایان باید شیوه‌های مختلف ازدیاد برداشت با نیازهای صنعت نفت ایران تطبیق داده شود، زیرا در غیر این صورت کاربردی نخواهد بود.
 
وی افزود: نبود قطعیت مهم‌ترین چالش در تصمیم‌گیری برای ازدیاد برداشت است و باید برای کاهش نبود اطمینان در میدان‌ها تلاش کرد.
 
در همین حال، رضا فلاحت، مشاور شرکت نارگان تریح کرد: هنوز راهبرد روشن ازدیاد برداشت از سوی مالک میدان‌های نفتی ایران (شرکت ملی نفت ایران) ارائه نشده است.
 
وی ادامه داد: کمیته‌ای با حضور ۱۸ شرکت تشکیل شده و تاکنون ۲ جلسه برگزار کرده است تا چالش‌ها و نیازهای ازدیاد برداشت را بررسی و برای تدوین دورنمای ازدیاد برداشت به شرکت ملی نفت ایران کمک کند.
 
یک کارشناس دیگر نیز در این نشست اعلام کرد: مهم‌ترین دلیل نبود رواج افزایش ضریب بازیافت (EOR) و بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) در ایران نبود احساس ضرورت بوده، مسئله این است که تا وقتی نفت ارزان تولید می‌شود به سمت تولید با هزینه ازدیاد برداشت گام بر نمی‌داریم.
 
وی گفت: اکنون به دلیل آغاز برداشت از چاه‌های جدید که هزینه تولید بالاتری دارند ضرورت افزایش ضریب بازیافت (EOR) و بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) مشهودتر می‌شود، این دو مقوله باید متناسب با نیاز باشد و نباید به هر قیمتی به دنبال افزایش تولید باشیم.
 
شهاب گرامی، سرپرست پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز اعلام کرد: افزایش ضریب بازیافت (EOR) مسئله‌ای مستقل نیست و باید درون طرح توسعه میدان گنجانده شود، اما با وجود برخی بحث‌ها درباره بالا بودن هزینه ازدیاد برداشت، با تدوین نقشه راه مناسب می‌توان هزینه آن را کاهش داد.
 
وی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در صنعت نفت ما مغفول ماندن استفاده از تلفیق درست پژوهش نظری و عملی است.
 
جواد رستمی، رئیس واحد تحقیق و توسعه شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این نشست تخصصی گفت: مقدار ضریب بازیافت نفت در ایران نسبت به حجم ذخایر کشور پایین است و در صورت افزایش می‌توان شاهد افزایش قابل توجه تولید از میدان‌ها بود.
 
وی با بیان این‌که ازدیاد تولید با چالش‌هایی از ۲ جنبه فنی و مدیریتی روبه‌روست، تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل، دولتی بودن شرکت ملی نفت است و این مسئله بر افزایش ضریب بازیافت (EOR) و بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) تاثیر منفی دارد.
 
رستمی افزود: به دلیل قوانین دست‌وپاگیر، نبود شفافیت و عوامل دیگر نتوانسته‌ایم فناوری لازم را جذب کنیم، بنابراین ضروری است متولی ازدیاد برداشت مشخص و سیاست‌گذاری‌ها در وزارت نفت انجام شود.
 
وی همچنین مهم‌ترین مسئله در ازدیاد برداشت را خطرپذیری دانست.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: