امروز: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۳
کد خبر: ۲۸۹۹۴
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
وزیر نفت:
کیمیا پرس: وزیر نفت بهبود مستمر صنعت نفت را یک اصل دانست و گفت: در جایزه سرآمدی به دنبال کار نمایشی نیستیم.
به گزارش کیمیا پرس، بیژن زنگنه شامگاه شنبه (۱۲ اسفندماه) در آیین نخستین دوره جایزه سرآمدی و بهبود مستمر صنعت نفت اظهار کرد: زمانی فکر می‌کردم دلیل اصلی این که جوامع پیشرفته در مسئله کسب وکار به ارتقای فناوری و پژوهش می‌پردازند، چیست؟
 
 وی با اشاره به این که نیمه دوم سال ۸۴  زمانی که در دانشگاه تدریس می‌کردم این بحث مطرح بود که چرا ارتباط بین صنعت و دانشگاه ضعیف است، افزود: دلایل مختلفی برای این مشکل مطرح شد از جمله این که بودجه پژوهشی کم است، یا اراده در میان مدیران در زمینه پژوهش وجود ندارد.
 
وزیرنفت با طرح این سوال که «چرا پژوهش، خلق و توسعه فناوری در ایران انجام نمی‌شود، اما در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد. آیا ژن فرق دارد یا این موضوع در کشورهای دیگر دستوری است؟» ادامه داد: به این موضوع خیلی فکر کردم و همچنین پیگیر این پرسش بودم که موتور محرک توسعه کسب‌وکار در کشورهای پیشرفته چیست؟ برای این سوال‌ها فقط به یک جواب رسیدم و آن مسئله رقابت بود.

موتور توسعه رقابت، جدی و بی‌رحمانه است
 
 
زنگنه با بیان این که موتور توسعه، رقابت جدی و بی‌رحمانه است و بازار به کسی که از بازار عقب بماند، هیچ ترحمی نمی‌کند، تصریح کرد: به عنوان نمونه می‌توان به تلفن همراه نوکیا اشاره کرد؛ ۱۰ سال پیش، بیشتر افراد از تلفن‌های همراه با نشان تجاری (برند) استفاده می‌کردند، اما هم‌اکنون کمتر فردی از تلفن همراه با برند نوکیا استفاده می‌کند، زیرا این شرکت در جریان رقابت حذف شد.  
وزیر نفت با یادآوری این که در دوران کودکی ما تلویزیون‌هایی با نشان‌های تجاری آمریکایی و ژاپنی وجود داشت که هم اکنون در بازار وجود ندارند، افزود: این شرکت‌ها در جریان رقابت حذف شدند.
 
 
وی افزود: رقابت به این معناست که یک کالا یا خدمت با قیمت کمتر و کیفیت بهتر ارائه ‌شود.
وزیر نفت با ذکر خاطره‌ای به نقل از سفیر پیشین ایران در ژاپن گفت: یک فرد ژاپنی گفته است همه توقع دارند ژاپن هر سال کیفیت محصولاتش را افزایش و قیمت آن را کاهش دهد، اما ایران چه کاری در نفت انجام می‌دهد که انتظار دارد قیمت آن بالا برود؟
 
وی با بیان این که رقابت اتفاق نمی‌افتد مگر این که فناوری ارتقا یابد، تصریح کرد: با رقابت و پژوهش باید محصولی تولید کرد که با کیفیت بهتر و با قیمت پایین‌تر به جامعه عرضه شود.
 
 
توسعه فناوری تلاش برای حیات و ممات است
 
 زنگنه با بیان این که رقابت و توسعه فناوری موضوعی انتخابی نیست، بلکه تلاش برای حیات و ممات است، ادامه داد: همواره از مسئولان شرکت‌های نفت دنیا می‌پرسم قیمت نفت چه می‌شود که پاسخ جالبی از طرف یکی از آنان دریافت کردم، وی پاسخ داد که «ما از قیمت نفت گذشته‌ایم و فقط برای کاهش هزینه‌ها تلاش می‌کنیم.»
وی اعلام کرد که ۲۰ روز پیش دستور تدوین راهکار دوباره بین دولت و شرکت‌های ملی نفت و گاز را دادم.
 
 
وزیر نفت با تاکید بر این که شرکت با اداره کل فرق دارد، اظهار کرد: درباره سرآمدی و بهبود مستمر ۱۲ سال پیش برنامه‌ای نوشتم و به مجلس شورای اسلامی ارائه دادم، چهار سال پیش هم این موضوع را تکرار کردم.
 
زنگنه با تاکید بر این که بهبود مستمر یک اصل است و ما در جایزه سرآمدی به دنبال کار نمایشی نیستیم و هدف ثمربخشی است، افزود: ارزیاب‌ها باید از اشخاص مستقل ثالث باشند و در عین حفظ چارچوب‌ها، با جامعه جهانی پیوند داشته باشند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: