امروز: ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۶
کد خبر: ۲۸۹۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۶
معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی:
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: شرکت‌های خارجی با نگاه به صنعت نفت ایران که در ۴۰ سال گذشته با حداقل سرمایه‌گذاری و محدودیت‌های فناوری سرپا بوده است، تعجب می‌کنند‌.
به گزارش کیمیا پرس، امیرحسین زمانی‌نیا، امروز (شنبه، ۱۲ اسفندماه) در نشست تخصصی «همکاری بین‌المللی؛ ابعاد ژئوراهبردی» که در روز نخست دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران برگزار شد، اظهار کرد: چالش توسعه پس از پیروزی انقلاب و تحریم‌های آمریکا علیه ایران همیشه همراه صنعت نفت بوده است.
 
وی با اشاره به این که مقدار تولید نفت و گاز ایران متناسب با ذخایر هیدروکربوری ایران نیست و بسیار ناچیز است، تصریح کرد: مقدار تولید نفت و گاز  در دیپلماسی انرژی شاخص نخست است و تاثیر زیادی بر سیاست‌ها دارد.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر این که صنعت نفت ایران با ایثار مسئولان و کارکنان در بخش خصوصی و دولتی و با تکیه بر دانش مهندسان کشور سرپاست، ادامه داد: صنعت نفت ایران آماده همکاری همه‌جانبه با شرکت‌های بین‌المللی خارجی در سطح‌های مختلف است و آنها نیز بارها علاقه‌مندی خود را اعلام کرده‌اند.
 
زمانی‌نیا با بیان این که با توجه به نبود سرمایه‌گذاری در سال‌های گذشته در صنعت نفت، هم‌اکنون فرصت زیادی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت وجود دارد، یادآور شد: صنعت نفت ایران در برنامه ششم توسعه به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.
 
معاون وزیر نفت با تاکید بر این که دیپلماسی انرژی وزارت نفت بهبود، ارتقا و رشد مراودات با همسایگان است و باید از فضای بین‌المللی به بهترین نحو استفاده کرد، افزود: ایران پس از عراق بیشترین مرز مشترک را با ترکمنستان دارد که متاسفانه روابط انرژی با این کشور با چالش روبه‌رو شد که امیدواریم این مسئله به‌زودی حل شود.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: