امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۰
کد خبر: ۲۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
در نشست هم اندیشی مدیران عامل شرکت های پالایش گاز مطرح شد:
کیمیا پرس: سهم تولید پارس جنوبی از گاز کشور در سال گذشته برابر 64 درصد بوده که این میزان در 6 ماهه ابتدای سال جاری به 70 درصد افزایش یافته است.
به گزارش کیمیا پرس، مسعود حسنی، مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی که در نشست هم اندیشی مدیران عامل شرکت های پالایش گاز که با حضور مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران و مدیران عامل پالایشگاه های گاز کشور برگزار شد، سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این شرکت علاوه بر این که در تولید پایدار گاز نقشی مهم و اساسی دارد، حجم تولیداتش نیز در سال جاری افزایش چشمگیری داشته است.
وی گفت: در سال 95 میزان تولید اتان 42 درصد و تولید بوتان 5.5 درصد نسبت به سال پیش از آن افزایش داشته است، این در حالی است که طی سال گذشته، تولید گوگرد نیز حدود 31 درصد و تولید میعانات گازی بیش از 14 درصد رشد داشته است.
به گفته مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی، این نرخ رشد برای میزان گاز شیرین تولیدی مجتمع، 22 درصد و برای گاز ترش نیز 4 درصد بوده است.
وی در ادامه به کاهش چشمگیر فلرینگ در فازهای یک تا 10 اشاره کرد و گفت: حجم گازهای ارسالی به فلر، از 2 هزار و 900 میلیون مترمکعب در سال 1378، به 400 میلیون مترمکعب در سال 95 رسیده و این روند در سال جاری نیز کاهش داشته است.
به گفته حسنی، با توجه به بهره برداری از پالایشگاه های ششم تا دهم در سال های اخیر، مجتمع گاز پارس جنوبی برای کاهش میزان فلرینگ این پالایشگاه ها برنامه ریزی کرده و در 2 سال آینده، میزان فلرینگ این پالایشگاه ها نیز به شدت کاهش می یابد.
مدیر عامل مجتمع گاز پارس جنوبی در بخش دیگری از گزارش خود بر توجه به موضوعات اقتصادی در مدیریت پالایشگاه ها تأکید کرد و گفت: امروز این مجتمع گازی با تعریف و انجام یک مطالعه در بخش اقتصادی و خدماتی، ترکیب هزینه ها و قیمت تمام شده محصولات خود را مشخص کرده است.
به گفته وی، قیمت تمام شده محصولات مجتمع به تفکیک پالایشگاه برای تمام محصولات مشخص شده که این موضوع کمک شایانی در اداره سیستم و اتخاذ تصمیم های مدیریتی می کند.
گفتنی است این نشست در پی بازدید مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران که 23 مهرماه از مجتمع گاز پارس جنوبی و پروژه های در حال انجام آن، صورت گرفت، برگزار شد.
بخش ابتدایی بازدید از مجتمع به پروژه میترینگ اختصاص یافت که پیمانکار این پروژه از پیشرفت 80 درصدی آن خبر داد.
شایان ذکر است که این پروژه با هدف اندازه گیری کمی و کیفی گازهای خروجی به سمت خطوط لوله سراسری تعریف و در سال های اخیر با توجه به اهمیت ارزش گاز طبیعی در دستور کار مجتمع گاز پارس جنوبی قرار گرفت.
در ادامه، مهندس عراقی و هیأت همراه برای بازدید از پروژه انتقال LPG از پالایشگاه ایلام به پالایشگاه چهارم مجتمع در فازهای 6 و 7 و 8 حضور یافتند که روند توسعه و پیشرفت این پروژه نیز مثبت ارزیابی شد.
بنا بر این گزارش، بخش بعدی این برنامه نیز به بازدید مدیران ارشد شرکت گاز از فازهای 17 و 18 و بررسی تولید و روند تعمیرات اساسی این پالایشگاه اختصاص یافت.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: