امروز: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۲
کد خبر: ۲۸۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
از راهکارهای تامین مالی تا استفاده بیشتر از ظرفیت‎های داخلی
کیمیا پرسی: امضای نخستین قرارداد FLNG ایران در آینده‎ای نزدیک، انتشار اوراق مشارکت ریالی با پایه ارزی نخستین بار در صنعت نفت کشور، برنامه‎ریزی برای استفاده از شرکت‎های بهره‎بردار به ویژه در میدان‌های غرب کارون و تداوم تلاش‎ها برای استفاده بیشتر از توان شرکت‎های خصوصی و ظرفیت‎های داخلی، مهمترین سرفصل‎ صحبت‎های مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو بود.

به گزارش کیمیا پرس، علی کاردر صبح امروز (سه‎شنبه، ۱۸ مهرماه) در آیین گشایش سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو، وضعیت منابع هیدروکربوری ایران را ممتاز توصیف کرد و با اشاره به ظرفیت تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت در مقطعی پیش از انقلاب اسلامی، گفت: اگرچه عده‎ای خیلی موافق بازگشت این میزان تولید نبودند، اما خوشبختانه با رویکرد اتخاذ شده در ۲ سال اخیر و با تکیه بر مباحث ازدیاد برداشت و بازخوردهایی که در این زمینه دریافت کردیم، به این نتیجه رسیده‎ایم که رسیدن به این ظرفیت تولید با بهره‎مندی از مدیریت بهینه، سرمایه خارجی و فناوری‎های روزآمد دنیا امکانپذیر است.

وی با بیان این‎که امکان دستیابی به این ظرفیت تولید، از سال دوم برنامه هفتم توسعه فراهم می‎شود، از برنامه‎ریزی برای ایجاد ۴,۵ تا ۵ میلیون بشکه ظرفیت تولید روزانه نفت در پایان برنامه ششم خبر داد.

کاردر قیمت تمام شده تولید نفت در ایران را همچنان مطلوب خواند و افزود: معادل ارزی نرخ تمام شده تولید، ایران را جزو کشورهایی قرار داده که با کمترین قیمت تولید می‎کنند و از آنجا که مدل اقتصادی شرکت‎های بین‎المللی را به طور مستمر پایش می‏‎کنیم، ایران از حیث سودآوری در این زمینه، جزو بهترین کشورهای دنیاست.

وی به فرایند توسعه در پارس جنوبی اشاره کرد و گفت: کار توسعه در این میدان مشترک به استثنای بخش فشارافزایی، در سال ۹۷ پایان می‎یابد.

استفاده از شرکت‎های بهره‎‏بردار ایرانی در دستور کار شرکت ملی نفت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بار دیگر به میدان‎محور شدن فعالیت‎ها در این شرکت تاکید کرد و گفت: برآورد خروجی‎ها و تنظیم پرتفولیو به طور مشخص از ویژگی‎های عملکرد میدان‎محور است که قراردادهای جدید نفتی و دیگر قالب‎های قراردادی به منظور توسعه میدان‌ها در همین مسیر اجرایی می‎شوند.

کاردر از برنامه‎ریزی شرکت ملی نفت ایران برای استفاده از شرکت‎های بهره‎بردار ایرانی به ویژه در میدان‌های غرب کارون خبر داد و افزود: بهتر است شرکت‎هایی به این منظور ایجاد شوند و حتی به طور تخصصی در این حوزه فعالیت کنند که تاکنون هم شرکت‎هایی در این زمینه فعال شده‎اند.

وی با یادآوری این‎که شرکت‎های بین المللی نفت (IOC) روی مدیریت مخزن، مدیریت پروژه در ابعاد کلان و اداره فرآیند تامین منابع مالی تمرکز کرده‎اند، ادامه داد: این درحالی است که شرکت‎های اکتشاف و تولید ایرانی همچنان به حوزه مهندسی، خرید و ساخت (EPC) چسبندگی دارند و باید تغییر وضع دهند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: