امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۱
کد خبر: ۲۸۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
موسسه مکنزی هشدار داد؛
کیمیا پرس: شرکت اطلاعات انرژی وود مکنزی هشدار داد که یک درگیری نظامی تمام عیار در شرق آسیا می‌تواند باعث برهم خوردن بیش از یک سوم تجارت دریایی نفت خام جهان شود.
به گزارش کیمیا پرس به نقل از اویل‌پرایس، شرکت اطلاعات انرژی وود مکنزی پس از بالا رفتن تنش‌ها بین کره‌شمالی و همسایگان آن و آمریکا، هشدار داد که یک درگیری نظامی تمام عیار در شرق آسیا می‌تواند باعث برهم خوردن بیش از یک سوم تجارت دریایی نفت خام جهان شود.
 
این شرکت مشاور گفت که چنین درگیری‌ای می‌تواند باعث فلج شدن ظرفیت تولید و پالایش شرق آسیا شود. حدود ۶۵ درصد ظرفیت پالایشگاهی نفت خام آسیا در چین ژاپن و کره جنوبی واقع شده است بنابراین تاثیرات یک جنگ تمام عیار می‌تواند محدوده گسترده‌ای را درگیر کند و زمان زیادی ادامه داشته باشد. مهمترین سوال این است که احتمال وقوع چنین جنگی تا چه حد است؟
 
پیونگ‌یانگ برای توسعه قابلیت‌های نظامی خود توسط موشک‌هایی قاره‌پیما که می‌توانند کلاهک هسته‌ای با خود حمل کنند، مصمم است. رسانه‌های دولتی این کشور ادعا می‌کنند که کلاهک هسته‌ای واقعی است و عکس‌هایی از رهبر این کشور که در حال بررسی این سلاح است منتشر می‌کنند. پس از موفقیت سریع در آزمایشات موشک‌های بالستیک در چند ماه گذشته که کره‌جنوبی، ژاپن و آمریکا را در محدوده قرمز قرار می‌دهد، صحبت‌ بیشتر در مورد کلاهک‌های هسته‌ای چیزی است که دنیا نمی‌تواند آن را تحمل کند اما با این حال این تمام گفتمان کره‌شمالی شده است.  
 
به نظر می‌رسد جنگ، برخلاف خواست همه، چندان از واقعیت دور نیست. با درنظر گرفتن ظرفیت پالایشگاهی این منطقه و این حقیقت که چین ژاپن و کره‌جنوبی در میان بزرگترین مصرف‌کنندگان نفت قرار دارند، چنین جنگی خبر خوبی برای اوپک و تولیدکنندگان بزرگ نفت است. اما همه این کشورها، همان‌گونه که وود مکنزی اشاره کرده است سهم زیادی از نفت خام را به خود اختصاص می‌دهند و این به معنای آن است که تاثیر جنگ شرق آسیا بر قیمت نفت خام ممکن است کوتاه مدت باشد.
 
ماه گذشته سازمان ملل تحریم‌های جدیدی را بر علیه کره شمالی اعمال کرد که باعث می‌شود یک سوم صادرات سالیانه این کشور که برابر ۱ میلیارد دلار می‌شود، حذف شود. تا به حال تحریم‌ها نتوانسته‌اند هیچ تاثیری بر برنامه موشکی پیونگ‌یانگ بگذارند. باور این مساله سخت است که کیم تحت تاثیر این تحریم‌ها به پای میز مذاکره برگردد و برنامه هسته‌ای خود را تعلیق کند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: