امروز: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
کد خبر: ۲۸۶۲۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس
کیمیا پرس- رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تشکیل هیاتی از سوی علی لاریجانی رییس قوه مقننه برای تطبیق قرارداد شرکت نفت ایران وشرکت توتال با قوانین، آیین نامه ها و مصلحت نظام خبر داد و گفت: هفته جاری نخستین جلسه این هیات در دفتر رییس مجلس برگزار می شود.
به گزارش کیمیا پرس، اسدلله قره‌خانی الوستانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: قراردادهایی همچون توتال نیازی به مصوبه مجلس ندارد به دلیل اینکه بین دولت ها نیست و دو طرف شرکت های خصوصی هستند و در شرکت های خصوصی نیازی به مصوبه مجلس وجود ندارد.
وی ادامه داد: سخنگوی شورای نگهبان نیز روز گذشته در این زمینه اعلام کرده است که این قرارداد نیازی به مصوبه مجلس ندارد.
سخنگوی کمسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این گونه قراردادها، اصل قرارداد به صورت محرمانه برای رییس مجلس شورای اسلامی فرستاده می شود و رییس مجلس این قرار داد را مورد بررسی قرار می دهد و مکانیسمی را تعریف می کند تا بررسی های لازم انجام شود که آیا این قراردادها مغایرت با قوانین و آیین نامه ها دارد یا ندارد و یا مصلحت های نظام در قوانین مدنظر می گیرد یا خیر.
قره خانی افزود: در خصوص قرارداد توتال نیز رییس مجلس شورای اسلامی کمیته ویژه ای را متشکل از افراد آشنا هم به مباحث حقوقی و قراردادها و هم به مباحث فنی و مدیریتی و مالی تشکیل داده است که از کمیسیون انرژی مجلس، مرکز پژوهش های مجلس و نماینده وزارت نفت در این کمیته عضویت دارند.
وی ادامه داد: اعضای این کمیته در دفتر رییس مجلس این قرارداد را بررسی و در این زمینه به رییس مجلس گزارش می دهند و رییس مجلس نیز پس از این گزارش اقدامات لازم را انجام می دهد.
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نخستین جلسه این هفته هفته جاری برگزار و بررسی ها آغاز می شود؛ از آنجا که این قرارداد به لحاظ حجمی و مالی قرارداد سنگینی تلقی می شود بررسی آن زمان زیادی می برد و مستلزم دقت زیادی است.
قره خانی بیان کرد: هیات عالی نظارت بر منابع نفتی نیز اخیرا جلسه ای برای بررسی قرارداد توتال داشته است که روسای کمیسیون ‌های انرژی و برنامه و بودجه مجلس در این هیات عضویت دارند.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: