امروز: ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
کد خبر: ۲۸۵۲۲
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
مهندس عراقی در سومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت:
کیمیا پرس: باید تلاش کنیم تا در حوزه مسئولیت اجتماعی هم مانند بقیه حوزه‌ها، بر اساس قانون گام برداریم و عمل کنیم.
به گزارش کیمیا پرس، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران که به عنوان رییس پانل "مسئولیت اجتماعی صنعت نفت و نقش متقابل دستگاه‌های حاکمیتی و جوامع محلی در مناطق نفتی" در سومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) در پژوهشگاه صنعت نفت، سخن می‌گفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: فقدان الگویی مناسب و روشی توأم با استانداردهای بین‌المللی، عدم آگاهی مدیران ارشد در رابطه با مسایل اجتماعی و ... موجب شده که اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه، منجر به افزایش انتظارات غیرمنطقی و عدم توسعه پایدار در این مناطق شود.  
 
وی در ادامه افزود: این فقدان موجب شده تا هیچ استراتژی درست و منطقی بویژه پس از انقلاب« که تمامی مدیران و دست‌اندرکاران تنها در فکر خدمت‌رسانی و نه توانمندسازی بودند»، بر این حوزه و کارهای اجتماعی صورت‌گرفته در این حوزه، حاکم نشود.
 
مهندس عراقی با اشاره به این که در چنین حالتی، وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن برای این که بتوانند پاسخ نیازهای مردم را بدهند، به تصدی‌گری در زمینه‌های مختلف روی آوردند و این استراتژی اشتباهی بود که در تمامی طبقات جامعه شکل گرفت و به مرور تغذیه شد و به حیات خود ادامه داد، گفت: این تغییر استراتژیک منجر به آن شد که همه مردم از ابتدا بنا را به جای توانمندسازی بر خدمتگزاری گذاشتند.
 
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که ما با این اقدام، دیگر نهادها را ضعیف و خود را قوی و خدمتگزار کردیم، تصریح کرد: با این کار، به جای ایجاد توسعه در جامعه، تنها برای خود ساختیم و استفاده کردیم و جلوی رشد دیگران را گرفتیم. چراکه توسعه زمانی اتفاق می‌افتد که حتی اگر شما هم حضور نداشته باشید، روند توسعه بی‌وقفه ادامه داشته باشد.
 
مهندس عراقی افزود: ما متأسفانه توانمندسازی را فراموش کردیم و خدمتگزاری را اصل قرار دادیم و این، تفاوت بین رشد و توسعه است؛ رشد یعنی شما کمک می‌کنید که تنها امکاناتی در جامعه درست شود، ولی توسعه در توانمندسازی است یعنی افراد جامعه و سازمان‌ها، خود توانمند شوند و بتوانند به جامعه خویش سرویس دهند، بنابراین رویکرد شرکت ملی گاز ایران در اجرای مسئولیت اجتماعی، توانمند سازی مردم و جامعه است.
 
معاون وزیر نفت در امور گاز در پایان اظهار داشت: ما بایستی استراتژی‌ها را مطابق با استانداردهای بین‌المللی در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت را به صورت الگو درآورده و با همین خط‌مشی حرکت کنیم تا بتوانیم شاهد توسعه را در آغوش کشیده و فعالیت‌های اجتماعی خود را همگانی سازیم و مردم را با حضور خود در مناطق مورد نظر عملیاتی، خشنود سازیم.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: