امروز: ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۴
کد خبر: ۲۸۲۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
کیمیا پرس - عملکرد سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در ماه ژوئن (خرداد ماه) نشان از پایین ترین میزان پایبندی به توافق کاهش تولید نفت از ابتدای سال 2017 دارد.
به گزارش کیمیا پرس، پایبندی اوپک به توافق جهانی کاهش تولید در ماه ژوئن، با توجه به افزایش تولید نفت از سوی برخی تولیدکنندگان عضو این سازمان، به پایین ترین میزان خود از ابتدای سال ٢٠١٧ رسیده است.  
اوپک با اعلام خبر افزایش تولید نفتی این سازمان در ماه گذشته میلادی، کاهش تقاضای نفت خام را در سال آینده به دلیل تولید بالا پیش بینی و به مازاد بازار در سال 2018 اشاره کرد.  
سازمان اوپک با ارائه گزارش پیش بینی خود برای سال 2018، اعلام کرد که دنیا در سال آینده به 32 میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام در روز نیاز دارد که این رقم 60 هزار بشکه در روز کمتر از سال جاری است.
براساس اعلام اوپک، تولید نفتی این سازمان در ماه ژوئن به دلیل تولید لیبی و نیجریه، به فراتر از پیش بینی تقاضا رسید.  
آمار نشان می‌دهد، لیبی در این ماه 852 هزار بشکه و نیجریه 1.733میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند.  
آمار نشان می‌دهد که تولید نفت 11 کشور مشمول توافق در ماه ژوئن نسبت به سطح مرجع که در توافق قید شده 1.11میلیون بشکه کاهش یافته است؛ درحالی ‌که دو کشور لیبی و نیجریه در این مدت تولیدات خود را به‌شدت افزایش داده و بخشی از این توافق را خنثی کرده‌اند.
با این حال، مقام های اوپک نسبت به چشم انداز آینده این سازمان خوش بین هستند.
طبق آمار ارائه شده از سوی منابعی که سازمان اوپک از آن برای نظارت بر عرضه استفاده می کند، تولید این سازمان در ماه ژوئن به میزان 393 هزار بشکه در روز افزایش یافته و به بیش از 32 میلیون بشکه در روز رسیده است.  
این رقم نشان می دهد که اوپک به وعده کاهش تولید در ماه ژوئن به میزان 96 درصد عمل کرده، در حالی که این رقم در ماه می (اردیبهشت ماه) بیش از 100 درصد بوده است.
در این میان، عربستان نیز از قافله عقب نمانده و در حالی که پیشتر در سال جاری به طور داوطلبانه تولید خود را کاهش داده بود، در ماه ژوئن فیتیله تولید را اندکی بالا کشید و میزان تولیدش را به 10 میلیون و 70 هزار بشکه در روز رساند.
در این میان، عرضه کشورهای غیر عضو اوپک نیز افزایش نشان می دهد. ارزیابی های اوپک حاکی است که میزان عرضه همه تولید کنندگان غیر عضو در سال آینده به میزان یک میلیون و 140 هزار بشکه در روز افزایش می یابد که در مقایسه با 800 هزار بشکه در روز در سال جاری، رقم قابل ملاحظه ای است.
انتظار می رود که آمریکا بیشترین عرضه نفت کشورهای غیر عضو را در سال آینده به خود اختصاص دهد، حتی با وجودی که تورم و کاهش تولید، فعالیت نفت شیل را مهار می کند.  
در همین حال، پیش بینی می شود که کانادا و برزیل نیز میزان تولیدشان را افزایش دهند.
گزارش ها نشان می دهد که چنانچه اوپک میزان تولید خود را به میزان مشابه ماه ژوئن حفظ کند، بازار در سال آینده مازاد خواهد داشت.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: