امروز: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۵
کد خبر: ۲۸۲۸۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹
معاون وزیر نفت:
کیمیا پرس- معاون وزیر نفت با بیان اینکه صنایع ما برای جلوگیری از خام فروشی علاوه بر منابع مالی نیاز به بازسازی و نوسازی از طریق جذب فناوری های نوین دارند، گفت: شرکت های مختلف از جمله توتال، تمایل به مشارکت در صنعت پتروشیمی را داشته و در حال ارزیابی مالی و فنی سرمایه گذاری در ایران هستند.
به گزارش کیمیا پرس، مرضیه شاهدایی' درباره امضای قراردادهای صنعت نفت و پتروشیمی، بیان داشت: شرکت های بین المللی که به دنبال امضای قرارداد با ایران هستند، معتقد هستند که گسترش تحریم ها باعث به خطر افتادن منافع اقتصادی آنها می شود، بنابراین، در لزوم جلوگیری از افزایش تحریم ها، با ایران هم نظر هستند.
وی با بیان این که شرکت های بین المللی سعی می کنند امنیت سرمایه گذاری خود را تامین کنند، افزود: شرکت های طرف قرارداد با ایران از جمله توتال، تامین فاینانس و منابع مالی را خود پیگیری می کنند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر لزوم افزایش حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران گفت: علاوه بر منابع مالی، صنایع ما نیاز به بازسازی و نوسازی از طریق جذب فناوری های نوین دارند.
شاهدایی با بیان این که برخی از صنایع ما، سالهاست که به نوسازی نیاز دارند، اضافه کرد: تکنولوژی های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی به سرعت در حال تغییر است، که باید صنایع ما نیز با این تغییرات هماهنگ باشند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تصریح کرد: برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر، باید جذب سرمایه گذاری و کسب فناوری های جدید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اظهار امیدواری برای امضای قراردادهای جدید در صنعت پتروشیمی در آینده نزدیک، گفت: شرکت های مختلف از جمله توتال، تمایل به سرمایه گذاری در پتروشیمی داشته و در حال ارزیابی مالی و فنی سرمایه گذاری در ایران هستند.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: توتال در نظر دارد در طرح های پتروشیمی عسلویه به ارزش 1.5 تا 2 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.
به گزارش ایرنا، دوازدهم تیرماه جاری نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.
ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
این قرارداد، نخستین قرارداد در قالب مدل جدید قرادادهای نفتی است که پس از لغو تحریم ها امضا شد.
توتال علاوه بر بخش بالادستی صنعت نفت (اکتشاف و تولید) به دنبال سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی کشورمان نیز است و تفاهمنامه هایی را نیز در این باره با ایران امضا کرده است.
اکنون ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی کشور 62 میلیون تن است که تا پایان امسال با بهره برداری از شش طرح جدید به 72 میلیون تن می رسد و ارزش کل فروش خالص این محصولات نیز به 17 میلیارد دلار افزایش می یابد.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: