امروز: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۸
کد خبر: ۲۸۲۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
بازار جهانی نفت که در اواخر سال ۲۹۱۶ میلادی و اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی بعد از سال ها با تعهد اعضای اوپک و غیراوپک سر و سامان گرفته بود، باز هم در ماه اخیر دستخوش نوسان قیمت شد و افزایش قیمت ها که باعث تولید نفت شیل آمریکا شده بود گریبان آن را گرفت و کشورهای تولید کننده نفت هر روز بیشتر از روز گذشته شاهد کاهش قیمت این طلای سیاه بودند. اوضاع نگران کننده ای که به نظر می رسد رو به بهبود می رود و طلای سیاه باز به مسیر بازگشت به روزهای طلایی خود بازگشته است.
به گزارش کیمیا پرس، اوپک به همراه سایر تولیدکنندگان شامل روسیه در راستای توافقی که از ژانویه سال میلادی جاری آغاز شده و تا مارس ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت، موافقت کرده‌اند تولیدشان را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. با این‌همه رشد بیش از ۱۰ درصدی تولید آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ و همچنین افزایش تولید نیجریه و لیبی، تلاش‌های مذکور برای حذف مازاد عرضه به بازار را تضعیف کرد.
 
سرعت رشد نفت شیل آمریکا تا اندازه زیاد بود که بسیاری از کارشناسان بازار نفت را انگشت به دهان کرد و باعث شد قیمت‌ نفت با وجود توافق کشورهای عضو اوپک برای کاهش تولید، حدود ۱۷ درصد از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون کاهش پیدا کند.
 
البته کاهش قیمت جهانی نفت سردمداران کشورهای تولیدکننده نفت را چندان نگران نساخت و درحالی که انتظار می رفت قدرت های نفتی کشورهای تولیدکننده نفت باز هم با هدف کاهش تولید پای میز مذاکره بنشینند، آن ها در تریبون های مختلف اعلام کردند منتظر تاثیر مثبت تصمیم اوپک و غیراوپک در بازار خواهند ماند.
 
در این راستا بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان چندی پیش با اشاره به کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی اظهار کرد: تولید نفت آمریکا بیش از پیش‌بینی افزایش یافت. اجماع کلی در اوپک وجود دارد این است که صبر کنیم تا تاثیر کاهش تولید را به بازار مشاهده کنیم. اعضای اوپک ۱۰۰ درصد یا حتی بیش از ۱۰۰ درصد به تعهد خود پایبند بودند.
 
همچنین محمد بارکیندو پیش از کنفرانس کنگره جهانی نفت در استانبول در هفته گذشته اعلام کرد کمیته وزیران که بر توافق کاهش تولید میان کشورهای اوپک و تولیدکنندگان خارج از این سازمان نظارت می‌کند، در نشست ۲۴ ژوئیه درباره احتمال کاهش بیشتر عرضه گفت‌وگو نخواهد کرد.
 
سخنگوی کرمیلین نیز در پاسخ به این پرسش که آیا دستوری از جانب پوتین به الکساندر نوواک، وزیر انرژی روسیه، برای پیشنهاد تغییرات در توافق کاهش تولید کنونی مانند کاهش بیشتر تولید از سوی روسیه وجود دارد، گفت: هیچ تغییری در توافق کنونی وجود نداشته است.
 
به نظر می رسد صبر مسئولان نفتی کشورهای تولیدکننده نفت به ثمر رسیده و درحالی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرده رشد تولید نفت آمریکا در سال آینده کمتر می شود و همچنین احتمال می رود از کشورهای لیبی و نیجریه برای کاهش تولید دعوت شود، بازار به تدریج شاهد افزایش قیمت نفت است. به طوریکه نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر پیش بینی رشد کمتر تولید آمریکا در سال آینده و کاهش ذخایر سوخت، به افزایش قیمت ادامه داد.
 
بر این اساس طبق گزارش نشریه بارونز، افزایش تقاضای جهانی و کاهش عرضه اوپک ممکن است قیمت‌های نفت را پیش از پایان سال جاری میلادی به ۶۰ دلار در هر بشکه برساند. گزارش مذکور به تحقیقات اریک لی، تحلیلگر ارشد انرژی در سیتی گروپ اشاره کرده که در زمان نفت بالای ۱۰۰ دلار، روند کاهشی بازار را پیش بینی کرده بود. اُفت قیمت‌های نفت در هفته‌های اخیر که نفت برنت را به رکورد اندک ۴۴ دلار رسانده است، این تحلیلگر را برای کوتاه مدت نسبت به افزایش قیمت خوش بین کرده است.
 
اریک لی تقاضای ۹۷.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ را پیش بینی می‌کند که در مقایسه با ۹۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۶ بالاتر خواهد بود و تا حدودی زیادی تحت تاثیر تقاضا از سوی کشورهای بازار نوظهور مانند چین و هند حاصل می‌شود. همزمان، کاهش عرضه توسط اوپک به میزان ۰.۷ میلیون بشکه در روز نسبت به متوسط سال ۲۰۱۶، قیمت نفت را پیش از پایان سه ماهه چهارم سال جاری بالا خواهد برد.
 
بر اساس گزارش رویترز، لی انتظار دارد قیمت نفت پس از جهش به ۶۰ دلار در هر بشکه، با حرکت به سوی سال ۲۰۱۸ ثابت بماند زیرا میان بخش عرضه با تقاضا توازن ایجاد می‌شود. وی بدون لحاظ کردن اختلالات سیاسی بزرگ از سوی کشورهای تولیدکننده نفت، انتظار دارد قیمت نفت خام از بالای ۶۰ دلار در هر بشکه خیلی بالاتر نرود.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: