امروز: ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
کد خبر: ۲۸۲۱۲
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
قزاقستان در تدارک خروج از توافق اوپک
کیمیا پرس: همانطور که انتظار می‌رود قزاقستان در حال تدارک خروج از توافق کاهش تولید اوپک است.
به گزارش کیمیا پرس، بر اساس اعلام خبرگزاری تاس روسیه، وزیر انرژی قزاقستان، کانات بزومبایف، در کنفرانس نفت استانبول گفت که قزاقستان تعهد خود مبنی بر کاهش تولید نفت را به تدریج کنار خواهد گذاشت.
نوامبر گذشته، اعضا اوپک و دیگر غیراوپکی‌های تولید کننده نفت تصمیم گرفتند که میزان تولید نفت خود را ۱.۸ میلیون بشکه در روز در مقایسه با سال ۲۰۱۶ کاهش دهند. و پس از آن قرار شد این توافق تا ماه مارس سال ۲۰۱۸ هم ادامه یابد.
بزومبایف در پاسخ به این سوال که آیا قزاقستان برای تمدید بیشتر گفتگوهای اوپک در ماه نوامبر آماده بود؟ فقط گفت «این سوالِ ماه نوامبر بود».
اما اطلاعاتی که از قزاقستان تا کنون به دست آمده نشان می‌دهد که آستانه هرگز به طور واقعی دلش با این مذاکرات نبود و بزومبایف گفته بود که تولید نفت این کشور در سال ۲۰۱۷، از میران ۸۱ میلیون تن، ۵۷۸ میلیون بشکه در روز مربوط به پروژه‌های قبلی فراتر خواهد رفت.
اینکه چطور قزاقستان به تعهد خود به اوپک وفادار خواهد ماند بستگی به این دارد که چطور و چگونه این تعهد به حساب بیاید.
در ماه مارس، آژانس بین‌المللی انرژی گزارش داد که سوای کاهش۲۰ هزار بشکه در روزی که قزاقستان تعهد داده بود، این کشور در واقع تولید خود را افزایش هم داده است.
این سازمان می‌گوید «بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده، نفت خام قزاقستان و میعانات آن نزدیک به ۴۰ هزار بشکه در روز در ماه فوریه افزایش یافته و به متوسط ۱.۷۱۸ میلیون بشکه در روز رسید. این افزایش تولید بیشتر ریشه در تولید میدان نفتی کاشاگان دارد که ۱۷۰ هزار بشکه در روز در ماه گذشته تولید داشته، یعنی فقط ۵ ماه بعد از شروع [توافق]».
بزومبایف می‌گوید قزاقستان به تعهد اوپک وفادار است و این اختلافات مربوط به تفاوت شیوه‌های محاسبه آستانه و آژانس بین‌المللی انرژی است!
او می‌گوید «من به همکارانم در اجلاس اوپک در ژنو و به ویژه به وزرای نفت عربستان و روسیه گفتم که در ماه سپتامبر به دلیل وجود میدان کاشاگان، تولید نفت ما افزایش خواهد یافت. بنابراین ما در حال تغییر جدول زمانی تولید خود هستیم. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هم‌پا با توسعه کاشاگان، تعهدات ما نیز بهبود بیابد و آن‌ها هم با این موضوع موافقت کردند. آن‌ها شرایط ما را راحت‌تر کردند».
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: