امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۶
کد خبر: ۲۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۳
برجام بر تحریم پیروز شد
18 آبان ماه سال ۹۵؛ روزی به یاد ماندنی برای صنعت نفت و گاز کشور! روزی که با شکسته شدن و فروریختن دیوار بلند تحریم‌های بین‌المللی، شرکت ملی نفت ایران در خصوص توسعه فاز 11 پارس جنوبی تصمیم مهمی گرفت و پیرو این تصمیم بود که نخستین توافقنامه پسابرجامی در حوزه صنعت نفت امضا شد.
کیمیا پرس// پیرو این توافقنامه، قرار شد که توسعه فاز ۱۱ به مثلثی از شرکت‌های توتال فرانسه، CNPC چین و پتروپارس ایران که کنسیرسیومی قوی در اجرای طرح‌های نفتی به شمار می‌آیند، سپرده شود.
 
در این توافقنامه که علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، استفان میشل، مدیر توتال در خاورمیانه و ژوژان تینگ، مدیرشرکت ملی نفت چین (CNPC)، امضاکنندگان آن بودند، توتال راهبری توسعه فاز ١١ پارس جنوبی را عهده‌دار شد.
 
اما با توجه به شرایط پیش‌آمده در داخل کشور در خصوص الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC)، قرار شد تا قرارداد نهایی مربوط به این توافقنامه، اوایل سال ٢٠١٧ میلادی میان شرکت‌های یادشده امضا شود.  
 
بر همین اساس، دوشنبه ۱۲ تیرماه برجام در نفت به بلوغ کامل رسید و با حضور بزرگان صنعت نفت ایران مانند بیژن زنگنه، وزیر نفت، علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مرضیه شاهدایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و جمعی دیگر از مدیران ارشد این وزاتخانه و نمایندگان مجلس، با امضای قراردادی میلیاردی، روز تاریخی صنعت نفت رقم خورد.
 
فاز ١١ الگویی برای توسعه دیگر فازهای پارس جنوبی به منظور جلوگیری از افت فشار و افزایش ضریب برداشت از این میدان مشترک است و برنامه ایران را برای دستیابی به درآمد ١٠ میلیارد دلاری ازمحل توسعه هر فاز پارس جنوبی محقق خواهد کرد.
 
گزارش خبرنگار شرکت ملی گاز ایران از مراسم تاریخی امضای قرارداد بین‌المللی فاز 11 پارس جنوبی که در ساختمان کوشک وزارت نفت برگزار شد را با هم پی می‌گیریم.
**********************************
سالن کوشک حال و هوای عجیبی داشت، گویا همه چیز برای امضای یک قرارداد تاریخی و یک اتفاق مبارک و میمون آماده شده بود. مدعوین نیز دست کمی از حال و هوای خود سالن نداشتند.
ورود مهندس بیژن زنگنه به همراه میهمانان خود، پاتریک پویان، مدیرعامل توتال و دکتر لو، مدیر بخش بین‌الملل شرکت ملی نفت چین (CNPC) با همان صلابت همیشگی، احساس خوب ایرانی بودن را به حاضرین القا کرد تا بار دیگر ثابت کند که ایستادن به پای آنچه که حق خود می‌دانی، نتیجه‌ای شیرین و مثبت به همراه خواهد داشت.
ورود به مرحله‌ای جدید در صنعت نفت و گاز
امضای نخستین قرارداد بین‌المللی گازی با شرکتی خارجی در دوران پساتحریم از دستاوردهای برجام و انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری کشور است؛ چراکه مردم در انتخابات قاطعانه گفتند که سیاست‌های نفتی ما ادامه یابد.
 
بیژن نامدارزنگنه وزیر نفت در سخنرانی خود در این مراسم با بیان این مطلب، اظهار داشت: بدین ترتیب، «امید» وارد مرحله تازه‌ای از صنعت نفت و گاز شد تا پیروزی‌های پی در پی این صنعت را به روشنی رقم بزند.  
 
سخنرانی بیژن نامدارزنگنه، وزیر نفت و یار همیشگی دولت تدبیر و امید در حالی با این جمله آغاز شد که بسیاری از دلواپسان هنوز به تداوم این راه و عملکرد وی شک داشته و همچنان امضای چنین قراردادهایی را مایه ننگ می‌دانند!
 
زنگنه، وزیری همیشه جدی و شخصی که کمتر خندان دیده می‌شود، در حالی که لبخندی پرمعنا بر لب داشت، در ادامه سخنانش گفت: در انتخابات ۲۹ اردیبهشت مردم به ما گفتند که عملکرد ما در نفت به عنوان بخشی از دولت مورد تأییدشان است و این شاه‌کلید پیروزی بود که مردم به دست ما دادند.  
 
وی با بیان این که راه سختی تا اینجا پیموده شده و از تمام طرف‌ها به خاطر تلاش و صبرشان تشکر می‌کنم، اظهار داشت:شاید باور نکنید ولی جوانانی که میانگین سنی آنها زیر یا حدود ۳۰ سال است، انجام این قرارداد را ممکن کردند و من در همین جا از همه آنان به خاطر زحمات شبانه‌روزی‌شان تشکر می‌کنم و به آنها قول می‌دهم که از این پس، راه خود را با نشاط و شتاب ادامه خواهیم داد.  
 
وزیر نفت ایران امضای این قرارداد را دستاورد برجام و دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری کشور دانست و افزود: مردم در انتخابات 29 اردیبهشت قاطعانه خواستند تا حرکت دولت یازدهم ادامه یابد و ما به این خواست مردم، احترام گذاشته و این راه را با تمام توان ادامه می‌دهیم.
 
مهندس زنگنه با بیان این که امروز حدود پنج میلیارد دلار قرارداد امضا می‌شود، تصریح کرد: پیشتاز بودن توتال در همکاری با ایران را هرگز فراموش نمی‌کنیم، همان‌طور که شرکت‌های چینی را همچنان به عنوان شرکای راهبردی خود پذیرا هستیم؛ ما هرگز دوستان روزهای سخت خود را فراموش نمی‌کنیم.  
 
وزیر نفت، به وجود برخی انتقادها نسبت به قراردادهای جدید نفتی اشاره کرد و بیان داشت: وجود این انتقادها، امری طبیعی و نشانه افتخار دولت است.
 
وی با بیان این‌که مجوزهای لازم برای امضای قرارداد اخذ شده، افزود: بر اساس برنامه ششم توسعه، باید 200 میلیارد دلار در صنعت نفت سرمایه‌گذاری شود که 130 میلیارد دلار آن مربوط به بخش بالادستی نفت بوده و بیش از 70 درصد این مبلغ باید از محل منابع خارجی تأمین شود.
 
وزیر نفت که تا پایان سخنان خود همچنان لبخند بر لب داشت با بیان اینکه اولویت اصلی ما، توسعه میادین مشترک است، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان تولید نفت و میعانات گازی کشور باید به 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و این در حالی است که با توجه به برگزاری مناقصات میادینی همچون آزادگان که در پیش است، امیدواریم از این پس، همکاران اروپایی و آسیایی حضور خود در ایران را شتاب دهند.
 
وی با بیان این که با روابط استراتژیک خود با توتال و شرکت‌های روسی نیز ادامه می‌دهیم، اضافه کرد: ایران در طول صنعت نفت خود همیشه به دنبال تضمین امنیت انرژی در جهان بوده و این روند را همچنان ادامه خواهد داد.
 
وزیر نفت درباره انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی و گازی و حضور شرکت‌های آمریکایی گفت: از جمله اهداف این قراردادها، انتقال فناوری‌های جدید در صنعت نفت است و ما همیشه از حضور شرکت‌های بزرگ بین‌المللی استقبال می‌کنیم، همان‌طور که هیچ منعی برای همکاری با شرکت‌های آمریکایی نداریم و معتقدیم که مانع بزرگ بر سر این راه، خود دولت آمریکاست.
 
به گفته زنگنه، این قرارداد که سند حضور بیست ساله توتال در پارس‌جنوبی است، نخستین قرارداد در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی (IPC) است که در کنار انتقال سرمایه و تکنولوژی به صنعت نفت و گاز ایران، خط بطلانی نیز بر سیاست‌های تحریم‌جویانه غرب علیه ایران که برای سال‌ها مانع ورود سرمایه و تکنولوژی به کشور شده بود، کشید.
 
وزیر نفت با تاکید بر این نکته که «میدان پارس جنوبی در سال‌های آتی با افت تولید روبه‌رو می‌شود و به همین علت به سکوهای فشارافزا نیاز دارد و چون این سکوها یک فناوری نوین است بنابراین باید هرچه زودتر قرارداد را اجرا کنیم تا از حاصل آن استفاده کنیم»، گفت: پتروپارس به‌عنوان بازوی ایرانی اجرای این قرارداد باید منابع مورد نیازش را خود تامین کند تا کار بر اساس قرارداد و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، هرچه سریع‌تر آغاز شود.
 
مهندس زنگنه با بیان اینکه اولویت اصلی ما، توسعه میادین مشترک است، گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه، میزان تولید نفت و میعانات گازی کشور باید به 6 میلیون بشکه در روز افزایش یابد و این در حالی است که با توجه به برگزاری مناقصات میادینی همچون آزادگان که در پیش است، امیدواریم از این پس، همکاران اروپایی و آسیایی، حضور خود در ایران را شتاب بخشند.
 
بیژن زنگنه در خصوص برنامه مصرف گاز برداشت شده از فاز 11 پارس‌جنوبی، گفت: برنامه فعلی، انتقال گاز فاز 11 به پالایشگاه‌های فازهای 6، 7، 8 و 12 است. ما ظرفیت کافی برای شیرین‌سازی داریم بنابراین برای فاز 11 ساخت پالایشگاهی مجزا در نظر نگرفته‌ایم.
 
وی همچنین در ارتباط با صادرات گاز فاز 11 از طریق «ال‌ان‌جی» گفت: در طرح «ایران ال‌ان‌جی» باید گاز خشک و ترش مصرف شود، یعنی گازی که میعاناتش گرفته شده و گوگرد آن باقی مانده، بنابراین ممکن است گاز فاز 11 شیرین‌سازی شود یا اینکه به‌صورت خشک به «ایران ال‌ان‌جی» برود.
 
زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار داشت: در برنامه 5 ساله قریب 200 میلیارد دلار در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری می‌شود که 130 میلیارد دلار از این رقم در بخش بالادست و 70 میلیارد دلار نیز در بخش پایین دست و پتروشیمی است که از این مبلغ 70 درصد آن باید سرمایه‌گذاری خارجی باشد چرا که دورنمای صنعت نفت ایران رسیدن به تولید 6 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی تا پایان برنامه ششم توسعه است و بر همین اساس، شرکت‌های بزرگ خارجی می‌توانند برای همکاری در این پروژه‌ها مشارکت کنند.
 
وی تصریح کرد: آنچه امروز به امضا می‌رسد به نوعی سرمایه‌گذاری خارجی حدود 5 میلیارد دلاری است که در این مسیر نباید پیشتاز بودن توتال را فراموش کنیم، هرچند که حجم زیادی از منابع سرمایه‌گذاری از طریق این قرارداد وارد کشور می‌شود و در عین حال، هیچ محدودیتی در مشارکت شرکت‎های ایرانی در این قرارداد وجود ندارد.
 
به گفته مهندس زنگنه، بر اساس این قرارداد، باید همه کارهای خدماتی از جمله حفاری، ساخت سکو، نصب لوله و... به شرکت‎های ایرانی واگذار شود. برآورد این است این رقم حدود 70 درصد باشد و در پایان، نه تنها 2 فاز پارس متعارف پارس جنوبی را اجرا کردیم بلکه ده‌ها شرکت و سازنده ایرانی منتفع شده و ده‌ها هزار شغل در ایران ایجاد می‌شود.
 
شایان ذکر است که با تکمیل پروژه توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی که هدف آن تولید حداکثری و پایدار روزانه 2 میلیارد فوت مکعب (حدود 56 میلیون مترمکعب) گاز غنی ترش از منابع بخش فراساحل فاز 11 میدان گازی مشترک پارس‌جنوبی و انتقال آن به خشکی است، در طول دوره قرارداد با فرض قیمت حدود 50 دلار هر بشکه نفت خام، در مجموع 54 میلیارد دلار از محصولات مختلف این فاز نصیب ایران می‌شود.
 
با پایان یافتن سخنان وزیر نفت، مراسم رسمی امضای قرارداد توسعه بخش فراساحل فاز ۱۱ پارس جنوبی بین شرکت ملی نفت ایران، توتال، شرکت ملی نفت چین (CNPC) و شرکت پتروپارس آغاز و پس از امضای این قرارداد تاریخی، بازار عکس‌های یادگاری با دوستان قدیمی داغ شد!  
روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
سهیلا زمانی
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: