امروز: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
کد خبر: ۲۷۸۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی خبر داد:
کیمیا پرس: مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به ادامه مذاکرات با شرکت شل برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی از ساخت یک مجتمع GTL به عنوان محور اصلی گفتگوهای دوجانبه با این شرکت انگلیسی یاد کرد.
به گزارش کیمیا پرس به نقل از انرژی امروز، مرضیه شاهدایی درباره آخرین وضعیت گفتگوها بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شل انگلیس، گفت: هم اکنون گفتگوها در دو تا سه محور دنبال می شود که محور اصلی مذاکرات ساخت یک مجتمع GTL در ایران است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه شرکت شل تجربه ساخت واحدهای GTL را در قطر دارد، تصریح کرد: تاکنون مذاکرات متعددی با این شرکت انگلیسی حتی در تهران انجام شده و پیشنهاد آنها ساخت یک مجتمع GTL است.
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه در کنار ساخت واحد GTL این شرکت پروژه های دیگری را هم در صنعت پتروشیمی برای سرمایه گذاری دنبال کرده که هنوز نظر قطعی خود را نسبت به این پروژه ها اعلام نکرده است، اظهار داشت: گفتگو با شرکت شل و سایر شرکت های بین المللی برای نهایی کردن قراردادهای سرمایه گذاری و انتقال دانش در صنعت پتروشیمی کشور ادامه دارد و امیدواریم به زودی قراردادهای سرمایه گذاری جدیدی در صنعت پتروشیمی امضا شود.
از سوی دیگر رحیم شریف موسوی مدیرعامل شرکت پتروشیمی مارون اخیرا از عقد قرارداد مهندسی با شل انگلیس خبر داده و گفته است: به دنبال ساخت دو طرح تولید اتیلن اکساید بوده که برای بخش مهندسی این دو طرح با شرکت‌های شل هلند و دو شرکت ایتالیایی از جمله تکنی مونت مذاکره داشتیم که در مرحله عقد قرارداد هستیم.
علاوه بر این حسین علیمراد مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت تهران از انجام مذاکراتی با شرکت شل انگلیس برای اجرا و انتقال تکنولوژی طرح‌های تبدیل متانول به اتیلن در صنعت پتروشیمی خبر داده بود.
این درحالی است که هانس نایکهامپ رییس دپارتمان ایران در شرکت شل انگلیس در حاشیه برگزاری کنفرانس IPF در تهران با معرفی اولیور تورل به عنوان مسئول شل در مطالعات داخل ایران، اعلام کرده بود: مذاکرات و مطالعات نهایی برای احداث یک واحد GTL و سرمایه گذاری مستقیم در صنایع پتروشیمی ایران مطابق با تفاهم نامه امضا شده با NPC  آغاز شده است.
بر اساس این گزارش، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و شل انگلیس مهر ماه سال گذشته در تهران تفاهم نامه همکاری امضا کرده بودند.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: