امروز: ۰۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۲
کد خبر: ۲۷۴۵۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
وزیر نفت کویت:
کیمیا پرس - وزیرنفت کویت با تاکید براهمیت اجرای توافقنامه نفتی وین گفت: این توافقنامه تاثیر مثبتی بر تحولات بازار نفت و افزایش قیمت آن داشته است.
به گزارش کیمیا پرس، عصام المرزوق وزیر نفت کویت روز شنبه در گفت وگو با خبرنگاران تصریح کرد: کمیته فنی نظارت بر اجرای توافق نفتی وین گزارشی را از سوی صادرکنندگان عضو اوپک و غیرعضو دریافت کرده که شرایط پایبندی به اجرای این توافقنامه بیش از 106 درصد است که وضعیت مناسبی را نشان می دهد.  
وی خاطرنشان شد: شرایط اجرای توافقنامه نفتی وین در ماه مه میلادی مناسب بوده و بازارهای جهانی نفت نیز شرایط بهبودی را طی خواهند کرد.  
المرزوق گفت: درحال حاضر دلایل متعددی وجود دارد که به بهبود شرایط بازار نفت کمک می کند و ادامه پایبندی صادر کنندگان به توافق وین یک پدیده تاریخی است.  
کویت در حال حاضر ریاست کمیته نظارت بر اجرای توافق نفتی وین را برعهده دارد.  
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کردند تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.  
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم ها، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.  
اوپک همچنین موفق شد دهم دسامبر(بیستم آذر)، تولید کنندگان نفت غیرعضو در اوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.  
توافق نفتی وین در جلسه اخیر اوپک برای 9 ماه دیگر تمدید شده است.  
این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیرعضو ازسال 2001 میلادی تاکنون به شمار می رود.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: