امروز: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۱
کد خبر: ۲۷۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۰
رویترز:
کیمیا پرس: وزرای نفت کشورهای اوپک و غیر اوپک که برای شرکت در نشست اوپک وارد وین اتریش می‌شوند نظرات و پیش‌بینی‌شان را از نتیجه نشست می‌گویند.
به گزارش کیمیا پرس، در حالی که فردا کشورهای تولیدکننده نفت در وین اتریش گرد هم می‌آیند تا درباره تمدید توافق اوپک تصمیم بگیرند، رویترز می‌نویسد اوپک به تمدید 9 ماهه توافق بسیار نزدیک است. خبرگزاری رویترز از صحبت‌هایی که وزرای نفت کشورهای تولیدکننده در وین مطرح کرده‌اند، به این جمع‌بندی رسیده است.  
 
از روز گذشته وزرای کشورهای تولیدکننده نفت آرام آرام وارد محل برگزاری نشست در وین وارد می‌شوند و به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفته‌اند. مسئله جالب توجه نشست این است که کشورهایی نظیر ترکمنستان، مصر، ساحل عاج و نروژ هم که در توافق قبلی حضور نداشتند نیز در این نشست حضور دارند.  
 
به گزارش رویترز، اوپک احتمالاً کاهش تولید نفت خود را برای 9 ماه دیگر تمدید خواهد کرد و این صحبت‌هایی است که وزرا و نمایندگان کشورهای تولیدکننده نفت روز گذشته در وین اتریش مطرح کردند. آنها به دنبال طرحی هستند تا قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد.  
 
عربستان سعودی مشتاقانه به دنبال سرعت دادن به توازن نفت در بازارهای جهانی است تا مانع از کاهش قیمت نفت به بشکه‌ای کمتر از 50 دلار شود، عربستان به شدت به درآمدهای نفتی نیاز دارد.  
 
روز دوشنبه خالد الفالح وزیر انرژی روسیه نظر همتای عراقی خود را درباره تمدید 9 ماهه نیز جلب کرد و گفت: انتظار دارد سایر کشورهای تولیدکننده هم درباره این تصمیم هیچ اعتراضی نداشته باشند.  
 
کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) فردا پنج‌شنبه تصمیم خواهند گرفت که توافق قبلی اوپک را که شش ماه بود چگونه تمدید کنند.  
 
در توافق اخیر اوپک قرار شد کشورهای تولیدکننده اوپک و غیراوپک تولید خودشان را روزانه 1.8 میلیون بشکه و به مدت شش ماه از ابتدای سال نخست میلادی کاهش دهند و این توافق تا حالا انجام شده است.  
 
روز گذشته وزیر نفت کویت گفت: همه اعضای اوپک برای تمدید توافق تا مارس 2018 آماده‌اند، اما برخی وزرا و نمایندگانشان در وین انتظار دارند که این توافق با کمترین تأثیر منفی اجرا شود.  
 
کارلوس پرز وزیر نفت اکوادور هم گفت: اوپک و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت درباره تمدید 6 ماهه یا 9 ماهه توافق اوپک بحث خواهند کرد به احتمال زیاد، تمدید 9 ماهه خواهد بود.  
 
وزیر نفت اکوادور که این بار کشورش در نشست اوپک شرکت کرده است به خبرنگاران در وین گفت: 6 و 9 ماهه بودن تمدید، روی میز مذاکره است، ما با رأی اکثریت موافق خواهیم بود و احتمالاً تمدید 9 ماهه اجرایی می‌شود.  
 
وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا احتمالاً درباره کاهش بیش از 1.8 میلیون بشکه در روز هم بحث خواهد شد؟ گفت: چنین تصوری ندارم.
 
نورالدین بوتارفا وزیر انرژی الجزیره هم گفت: ما درباره تمدید 9 ماهه بحث می‌کنیم و میزان کاهش تولید همان 1.8 میلیون بشکه در روز خواهد بود.  
 
همچنین روز گذشته خالد الفالح به وین وارد شد و هیچ پاسخی به سؤال خبرنگاران نداد.  
 
یکی از نمایندگان اوپک گفت: از نگاه عربستان، دیگر کشورهای تولیدکننده با توافق 9 ماهه موافق هستند و اعتراضی در این باره نخواهد داشت. 
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: