امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۰۲
کد خبر: ۲۷۲۳۸
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
طاها طوفانی
کیمیا پرس// چند سالی است که مقام معظم رهبری به طور مکرر بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به‌عنوان راهبرد بومی و علمی اقتصادی کشور که مبتنی بر ارزشهای اسلامی و دینی و برای یک جامعهی انقلابی درنظر گرفته شد، تأکید و عنایت دارند. اقتصاد مقاومتی ایدهآلپردازی و آرزوخواهی صرف نیست، بلکه یک نسخه قابل تجویز و واقعی و البته ضروری برای شرایط اقتصادی کشور ماست. درواقع باید نشان داد که چگونه میتوان به مؤلفهها و ویژگیهای خاص اقتصاد مقاومتی دست پیدا کرد و به آن جامه عمل پوشاند. شاید یکی از بخش‌هایی که توانسته طی چند سال گذشته در این راستا حرکت کند و جلوه اقدام و عمل در این زمینه باشد، مجتمع گاز پارس جنوبی است.
استفاده حداکثرى از زمان، منابع و امکانات و مدیریت مصرف از ارکان اصلی اقتصاد مقاومتی هستند، در همین راستا هرچه زمان تعمیرات اساسی پالایشگاه کاهش یابد، تولید پالایشگاه زودتر از سر گرفته می‌شود. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که عدم برداشت و تولید در داخل کشور باعث پیشی گرفتن رقیبی در برداشت از یک مخزن مشترک شود که این موضوع مرتبط با یکی دیگر از بندهای مهم در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که در آن بر حفظ و توسعه ظرفیت‌های تولید نفت و گاز، به‌ویژه در میادین مشترک تأکید شده است.
نگاهی به آمار و ارقام چند سال اخیر پالایشگاه‌های پارس جنوبی درک بهتری از حجم فعالیت‌های صورت گرفته ایجاد می‌کند. در 1392 تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها (10 فاز) 149 روز به طول انجامید. در سال بعد کاهشی چشمگیر داشت و به 88 روز تقلیل یافت در ادامه نیز در 1394 این عدد به 71 روز رسید.
این زمان در 1395 به 102 روز رسیده که 31 روز این زمان مربوط به فازهای جدید 12، 15 و 16 است.
نکته قابل توجه همان‌طور که اشاره شد، میزان افزایش تولید با کاهش زمان تعمیرات در پالایشگاه‌های اول تا پنجم در سال‌های اخیر است که روند صعودی را طی کرده و این کاهش روزهای تعمیراتی باعث 1.6 میلیارد دلار افزایش درآمد محصولات فرعی شده است.
از سوی دیگر مجتمع گاز پارس جنوبی در 1395 بیش از 124 هزار و 517 میلیون متر مکعب گاز و مقدار بسیاری محصولات تولید کرده است. گاز در واقع جایگزین سوخت مایع خواهد شد. این جایگزینی باعث صرفه‌جویی کلانی برای کشور می‌شود و افزایش قدرت اقتصادی و دیپلماتیک نظام را در پی خواهد داشت.
در بندی دیگر از سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق انتخاب مشتریان راهبردی، ایجاد تنوع در روش‌های فروش، افزایش صادرات گاز، افزایش صادرات برق و افزایش صادرات پتروشیمی مورد تأکید قرار گرفته که بدون شک باتوجه به ویژگی‌های ذاتی گاز و از طرفی تأثیر گاز بر سایر صنایع، مجتمع گاز پارس جنوبی در راستای تحقق تمام موارد مطرح شده در این بند حرکت کرده است.  
در حال حاضر تنها تولید گاز در شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی به میزان 2.5 میلیون بشکه معادل نفت خام است که پس از پایان برنامه توسعه به 5 میلیون بشکه معادل نفت خام افزایش خواهد یافت. امروز ارزش گاز تولیدی این مجتمع برابر 25 میلیارد دلار و در پایان برنامه با همین قیمت فعلی معادل 50 میلیارد دلار خواهد بود.
شاید بتوان گفت مهم‌ترین برنامه وزارت نفت در چند سال اخیر افزایش برداشت و تولید از مخازن مشترک است که آمار و ارقام حاکی از موفقیت مجتمع گاز پارس جنوبی در این زمینه است. در 1391 میزان برداشت از مخزن برابر 85 هزار میلیون متر مکعب بوده که این عدد در 1392 به 91 هزار میلیون متر مکعب افزایش یافته است. این روند صعودی در سال‌های بعد نیز ادامه یافته و در 1393 و 1394 به ترتیب به 107 هزار میلیون متر مکعب و 123 هزار میلیون متر مکعب رسیده و سال گذشته نیز به حدود 148 هزار میلیون متر مکعب افزایش یافته است.
در واقع از 1391 تا 1395 حدود 63 هزار میلیون متر مکعب افزایش برداشت داشته‌ایم که این میزان معادل 12.5 میلیارد دلار افزایش درآمد و تولید است.
مدیریت مصرف، کاهش هزینه‌ها و استفاده از تمام ظرفیت
اقتصاد مقاومتی برای تحقق، نیازمند مدیریت مصرف، کاهش هزینه‌ها و استفاده از تمام ظرفیت‌هاست. در همین راستا مجتمع گاز پارس جنوبی با تعریف پروژه‌های متعدد در زمینه کاهش فلر توانسته میزان فلر را که در 1391، هزار و 538 میلیون متر مکعب بوده به 400 میلیون متر مکعب در 1395 کاهش دهد و از سوختن هزار و 138 میلیون متر مکعب گاز جلوگیری کند تا رقمی معادل 228 میلیون دلار صرفه‌جویی ایجاد شود.
اقتصاد مقاومتی، معنا و مفهومی از کارآفرینی و استفاده از توان بخش خصوصی داخلی است. پارس جنوبی با انعقاد قراردادهای ساخت داخل و بومی‌سازی با سازندگان داخلی در بخش ابزاردقیق برای ساخت 27 عدد انواع کارت‌های الکترونیکی گام برداشته است. ارزش این قراردادها 25 میلیارد ریال است که از سوی 7 شرکت داخلی تولید خواهند شد.
همچنین پالایشگاه‌های پارس جنوبی توانسته‌اند در گذشته 155 میلیارد ریال معادل 35 درصد در کل هزینه‌های مربوط به اقلام مکانیک، برق و ابزار دقیق صرفه‌جویی انجام دهند.
اقتصاد مقاومتی تنها یک شعار نیست
اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در شرایط فشار، تحریم، دشمنی‌ها و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد. برخی از ارکان اقتصاد مقاومتی، مقاوم بودن اقتصاد، استفاده از همه ظرفیت‌هاى دولتى و مردمى، حمایت از تولید ملى و مدیریت مصرف است. مجتمع گاز پارس‌جنوبی به‌دلیل اهمیت استراتژیک به تنهایی می‌تواند باعث رشد و شکوفایی بخش‌های مختلفی از اقتصاد و افزایش کیفیت زندگی مردم در همه زمینه‌ها شود.
آمارها حکایت از آن دارند که روزهای پیش‌ رو برای این غول گازی جهان بسیار امیدوارکننده و برای ایران بسیار تأثیرگذار خواهد بود. مسلما این نگین خلیج فارس در ادامه نیازمند توجه بیشتر و برنامه‌ریزی مناسب‌تر است تا با داشتن نیروی انسانی باانگیزه و بادانش که با ارزش‌ترین دارایی صنعت نفت و کشور هستند، آینده‌ای با اقتدار را برای میهن رقم زند.
 طاها طوفانی
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: