امروز: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۵۹
کد خبر: ۲۷۲۳۷
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۷
مجید بوجارزاده
کیمیا پرس// «اشتغال»، «اقتصاد» و «محیط زیست» را می توان سه گانه ای برشمرد که بیش از سایر موارد و مسائل در تحلیل محتوای سخنرانی ها و برنامه های اعلام شده ازسوی کاندیداهای محترم دوازدهمین دورۀ انتخابات ریاست‏جمهوری، خودنمایی می کند. این موضوع درحالی حائز توجه بسیار است که تأکید مضاعف رهبر معظم انقلاب بر کلیدواژۀ «اقتصاد مقاومتی» و همنشین کردن این راهبرد کلان با الزاماتی همچون «تولید» و «اشتغال» در سال جاری که میانۀ آن، مقارن با آخرین روزهای کاری دولت یازدهم به شمار می رود، حکایت از دوراندیشی و کلان نگری مسئولان ارشد نظام و ضرورت بسترسازی بیش از پیش برای نیل به توسعۀ پایدار و «تاب آوری» اقتصاد ایران اسلامی در افق 1404 دارد.
در دنیای متلاطم و  مملو از عدم قطعیت های این روزها، تصمیم سازان، تصمیم گیران و مدیران ارشد کشورها به مثابه سیستم های پیچیدۀ اقتصادی و اجتماعی، با مخاطرات متعدد و متنوعی مواجه هستند که قابلیت‏ پیش بینی اندکی دارند و دانش بشری درخصوص درک آثار و تحلیل پیامدهای آنها، همچنان محدود است. در این میان و بنابر اعلام اندیشمندان و متخصصان برجسته، بهترین راه مقابله با چنین مخاطراتی، ارتقای «تاب آوری ملّی» در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی و زیست‏محیطی است. در این رویکرد، سیستمی تاب آور است که بتواند مخاطرات موقت یا دائم را جذب کرده و بدون اینکه کارکرد خود را از دست بدهد، با شرایط محیطیِ به سرعت در حال تغییر در دنیای کنونی، منطبق شود.
توجه به این مهم، در حالی ضروری به نظر می رسد که باوجود بدخواهی دشمنان نظام اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب و تشدید آن در چند سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران همواره در مسیر رشد و تعالی گام برداشته و با عنایت به تدابیر مسئولان و همراهی تمامی ایرانیان در افق 1404 به سرمنزل مقصود خواهد رسید. در این میان کاهش معنادار تورم، ایجاد ثبات پایدار در فضای کسب و کار، خروج موفق از رکود صنعتی و رهایی از رشد منفی 7درصدی و دستیابی به نرخ های مثبت و معنادار رشد اقتصادی در سال گذشته و جاری، شکست سد تحریم های ناجوانمردانه علیه اقتصاد و حضور مجدد معنادار و موثر صنعت نفت و گاز ایران در مناسبات و مبادلات جهانی انرژی، ازجمله کسب کرسی ریاست مجمع کشورهای صادرکنندۀ گاز به همراه افزایش تولید نفت و گاز با هدف احیای بازارهای سنتی صادرات را باید ازجمله مهم ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید برشمرد. این دستاوردهای ارزشمند در کنار بسیاری از موفقیت های دیگر را می‏توان در 2 بعد داخلی و بین المللی موثر بر تاب آوری ملی متصور شد.
وجه اشتراک «اقتصاد مقاومتی» به مفهوم مقاوم سازی اقتصاد ملی در مقابل تغییرات، مخاطرات و تهدیدهای داخلی و خارجی بر سر راه پیشرفت و تعالی ایران اسلامی و دستیابی به مقام نخست منطقه در افق 1404 با ادبیات علمی رایج در حوزۀ اقتصاد، «تاب آوری» به شمار می رود.  ناگفته پیداست که صنعت گاز و تأمین پایدار گاز طبیعی مورد نیاز در بخش های مختلف صنعتی، خانگی، حمل و نقل، نیروگاهی و البته کارکرد آن به عنوان کالایی استراتژیک در مناسبات بین‏المللی و معادلات ژئواستراتژیک در پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی نقشی بی بدیل خواهد داشت.
تداوم نهضت گازرسانی به سراسر کشور با افزایش ظرفیت تولید و پالایش گاز طبیعی، افزایش ضریب تزریق گاز به مخازن هیدروکربوری برای افزایش ضریب برداشت نفت، جایگزینی سوخت پاک گاز به‏جای سوخت های مایع مورد مصرف در بسیاری از نیروگاه ها و روستاهای محروم با هدف ایجاد صرفۀ اقتصادی و صیانت از محیط زیست، طراحی و بهره‏برداری از هزاران میلیارد تومان طرح و پروژۀ توسعه ای که نقش به سزایی در رونق کسب و کارهای داخلی و حماست از سازندگان ایرانی خواهد داشت، گسترش شبکۀ گازرسانی به سراسر کشور ازجمله سیستان و بلوچستان به عنوان آخرین ایستگاه گازرسانی کشور و  توجه بیش از پیش به مسئولیت های اجتماعی با هدف ارتقای شاخص های رفاه و عدالت در سراسر کشور را می توان ازجمله مهم ترین اقدام های شرکت ملی گاز ایران برشمرد که آثار متعدد و بسیار مؤثری در ارتقای شاخص های «درون زایی» اقتصاد مقاومتی و تاب آوری ملّی کشورمان دارد. افزون بر این موارد، برنامه ریزی و اقدام های ارزنده برای حضور مؤثر در مناسبات بین‌المللی گاز و کسب سهم بازار مناسب از بازارهای جهانی گاز، ایجاد تعامل با بازیگران برتر عرصۀ فنّاوری های نوین در صنعت گاز و همراهی با دستگاه دیپلماسی کشور به منظور تسریع در روند احداث خطوط لولۀ منطقه ای و بین المللی، توسعۀ زیرساخت‏های ال ان جی و ایستادگی غرورآفرین در برابر زیاده خواهی های همسایۀ نامطمئن برای تأمین گاز مناطق شمالی کشور نیز ازجمله ابعاد «برون‌زایی» اقتصاد مقاومتی و تاب آوری ملّی محسوب می شود. افزون بر این موارد، رویکرد کلان نظام برنامه ریزی کشور در برنامۀ ششم توسعه و توجه ویژه به اقتصاد سبز و امنیت انرژی برای ارتقای شاخص های قدرت ملّی، جایگاه بی بدیل صنعت گاز را در روند توسعۀ پایدار اقتصادی و تاب آوری ملّی دوچندان می سازد.  
اعتلای اعتبار و جایگاه شرکت ملی گاز ایران در نخستین سال از نیمۀ دوم قرن حیات خود و دستیابی به اهداف کلان صنعت گاز، بدون تردید مرهون همراهی و عزم متخصصان و جهادگران افتخارآفرین صنعت گاز در سراسر کشور خواهد بود تا تجلّی «افتخار به ایرانی بودن» که در متن سند جشم انداز 1404 نیز بر آن تأکید ویژه ای شده است، بیش از هر زمان دیگری تحقق یابد.

مجید بوجارزاده
رئیس روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: