امروز: ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۷
کد خبر: ۲۴۳۵۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
کیمیا پرس// وضعیت قرمز پایان یافت و پارس جنوبی بار دیگر از امتحانی دشوار سربلند بیرون آمد. طوفان‌ها، سیل‌ها و بلایای طبیعی شاید محکی باشند تا عیار آمادگی همه سازمان‌ها در مقابل بحران‌ها سنجیده شود. هر چند بحران‌ها هزینه‌هایی را به سیستم‌ها تحمیل می‌کنند، اما باعث می‌شوند نقاط ضعف و قوت نیز مشخص و نهایتاً اشکالات سیستم برطرف شود. بارندگی‌های سیل‌آسای بهمن ماه امسال در استان‌های جنوبی کشور و به‌ویژه منطقه عسلویه نیز آزمونی بود برای تمامی فعالان اقتصادی و صنعتی پارس جنوبی.
باید توجه داشت که مهم‌ترین هدف مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در کشور، کاهش آسیب‌پذیری و به حداقل رساندن خسارات و تلفات در هنگام بحران است. بنابراین حفظ آمادگی تمامی گروه‌های فعال در پالایشگاه‌های پارس جنوبی برای حفظ تولید پایدار در بحران اخیر، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.
در این میان، مجتمع گاز پارس جنوبی زمانی با این بحران روبرو شد که کشور یکی از سردترین زمستان‌های سال‌های اخیر را تجربه می‌کرد و پالایشگاه‌های پارس جنوبی هم باید بیشترین میزان گاز طبیعی ممکن را به شبکه انتقال گاز کشور تزریق می‌کرد. اما با تدابیر اندیشیده شده، مجتمع گاز پارس جنوبی توانست به خوبی این بحران را مدیریت و گاز مورد نیاز هموطنان را در زمستان امسال تامین کند.  
بارش‌های شدید هفته انتهایی بهمن‌ ماه در پالایشگاه‌های مجتمع گازی پارس جنوبی موضوعی بی‌سابقه بود. اما از زمان اعلام اخطار بارندگی شدید از طرف سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و هواشناسی استان بوشهر، تمامی گروه‌های لازم برای مدیریت بحران در پالایشگاه‌ها مستقر شدند.
طوفان به منطقه ویژه پارس رسید و این منطقه از بیست و چهارم اسفند ماه برای مقابله با بارندگی و طوفان به حالت آماده‌باش درآمد. اما با انتشار این خبر، مهدی یوسفی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، از آمادگی کامل مجتمع‌های گازی و پتروشیمی موجود در این منطقه به منظور مقابله با هر گونه بحران احتمالی در زمینه بارندگی و طوفان در روزها و ساعات آینده خبر داد.
اما بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بیشترین حجم بارندگی در شهرستان عسلویه در تاریخ‌های‌ بیست و چهارم و بیست و پنج بهمن ماه پیش‌بینی شده بود و از همین رو جلسات مستمری بین واحدهای HSE تمامی شرکت‌های منطقه و سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس برگزار و همه برای این شرایط ویژه آماده شدند و همین امر نیز سبب شد تا این بحران با کمترین خسارات برای این منطقه همراه باشد.
به گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، در کمیته بحران منطقه، مدیران ارشد مجتمع‌های گازی و پتروشیمی و نیز مسئولان ارشد شهرستان عسلویه حضور داشتند تا هماهنگی بیشتری برای مواجهه با طوفان و سیل احتمالی صورت پذیرد. او می‌گوید: "تمامی مسائل احتمالی در این جلسات بررسی، مصوب و به صورت شفاهی و کتبی به سازمان‌ها و شرکت‌های موجود در منطقه ابلاغ شده بود."
مدیران مجتمع گاز پارس جنوبی نیز پیش‌تر کمیته بحران را در مجموعه پالایشگاه‌ها تشکیل داده بودند تا برای مقابله با شرایط اضطراری آماده باشند. . کمیته بحرانی که با اتکا به نیروهای جوان و متخصص در کنار مدیران باتجربه در قالب تفکر تیمی کار خود را آغاز کرد و به خوبی از عهده آن برآمد.
سیدمحمدمهدی هاشمی،‌ مدیر پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی در این باره بیشتر توضیح می‌دهد و اقدامات انجام شده از سوی کمیته بحران پیش از شروع بارندگی‌ها در این پالایشگاه را چنین بیان می‌کند: نخست بررسی وضعیت تاسیسات و دستگاه‌ها از نظر شرایط پایداری مبتنی بر کارکرد صحیح و ایمن و خارج از ریسک‌های عملیاتی در دستور کار قرار گرفت.  
بررسی ساختمان‌های عملیاتی و اداری، آبراه‌ها و کانال‌های آب، شاهراه‌های طبیعی اطراف پالایشگاه و دستگاه‌های آب‌بند در مراحل بعدی انجام شد. هم‌چنین برای ایمن سازی تداوم عملیات، تجهیزات و ادوات و ابزار دقیق در بخش‌های مختلف پالایشگاه آب‌بندی و پیش از شروع بارندگی تحت پایش قرار گرفتند.
محمدشفیع موذنی مدیر پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی در خصوص برخی از اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با بحران در پالایشگاه سوم، می‌گوید: تهیه لودرها و بیل‌های مکانیکی، پمپ‌های کف‌کش، ماشین‌های تخلیه و رول‌های برزنتی و پلاستیکی و مشخص نمودن ‌راه‌های ارتباطی جایگزین مانند سیستم‌های ماهواره‌ای و بیسیم تنها بخشی از اقدامات پیشگیرانه ما در این پالایشگاه بود.
در ادامه، بارش‌ شدید باران و طوفان در عسلویه آغاز می‌شود، اما با اقدامات شبانه‌روزی و به‌‌موقع کارکنان تمامی فازهای مجتمع گاز پارس جنوبی، شرایط اضطراری پیش‌آمده به خوبی مدیریت می‌شود و تولید گاز طبیعی در این مجتمع ادامه می‌یابد.
مدیر پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی در ادامه، می‌افزاید: تیم‌های آتش‌نشانی پالایشگاه به‌صورت مداوم به علت امکان بروز صاعقه، در کنار مخازن حضور داشتند. علاوه بر این، کارکنانHSE  پالایشگاه نیز به‌صورت شبانه‌روزی و به‌صورت آماده باش در پالایشگاه حضور داشتند.
موذنی در این باره بیشتر توضیح می‌دهد: در شرایط اضطراری پالایشگاه، کارهای پرریسک و در ارتفاع بالا با توجه به امکان وجود باد و خطرات جانبی به حال تعلیق درآمد و ترددهای غیرضروری نیز در پالایشگاه کاهش یافت. همچنین نیروهای نظارتی ما بی‌وقفه در حال رصد وضعیت پالایشگاه بودند تا در صورت نیاز، اقدامات لازم در این زمینه نیز صورت گیرد.  
مدیر پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی نیز در خصوص عملیات تولید در طول مدت بارندگی می‌گوید: خوشبختانه با اتخاذ تمهیدات لازم و آماده‌باش تمامی نیروها و6000 نفر ساعت کار، بارندگی‌های سیل‌آسای هفته گذشته (هفته پایانی بهمن ماه) تاثیری بر عملیات تولید ما نداشت و بدون هیچ گونه کاهش یا قطع تولید، پالایشگاه به کار خود ادامه داد.
با وجود تمامی بارندگی‌ها و شرایط اضطراری، مجتمع گاز پارس جنوبی توانست تولید حداکثری خود را در فصل زمستان حفظ نماید و در این میان تنها تولید گاز طبیعی در پالایشگاه‌ دوم مجتمع گاز پارس جنوبی چند ساعتی دچار اختلال شد و سپس، مجددا به مدار تولید بازگشت.  
مهدی گرامی شیرازی، مدیر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پالایش پارس جنوبی در این باره می‌گوید: در روز دوشنبه تا حوالی ظهر که بارندگی ها آغاز شده بود، جز آب گرفتگی برخی معابر مشکل خاصی وجود نداشت ‌تا این که حدود ساعت 12 ظهر دو دستگاه توربین برقی پالایشگاه دوم بر اثر ورود آب از فیلترها از کار افتادند و 75 درصد تولید گاز متوقف شد و پالایشگاه با عملکرد یک توربین به کار خود ادامه داد.
این در حالی بود که پس از توقف کار دو توربین گفته‌شده،‌ نیروهای پالایشگاه مشغول راه‌اندازی یک توربین یدک و سرویس دو توربین از کارافتاده بودند که دوباره یک توربین دچار مشکل شد و حدود ساعت سه بعداز ظهر، کل پالایشگاه از مدار تولید خارج شد. اما پس از سه ساعت تلاش بی وقفه نیروهای پالایشگاه، حوالی ساعت 6 بعدازظهر، تولید به 75 درصد رسید و تا ساعت دو نیمه شب روز سه شنبه 26 بهمن‌ماه، کل پالایشگاه در مدار تولید قرار گرفت.
از دیگر اقدامات صورت‌گرفته برای مقابله با بحران سیل در پارس جنوبی، آماده به‌کار بودن کلیه ماشین‌آلات سنگین در تمامی پالایشگاه‌ها بود. از سوی دیگر مسیرهای اصلی انتقال آب در کانال اصلی در ضلع جنوبی پالایشگاه‌ها و مشرف به فنس پالایشگاه‌ها، حجم زیادی خار و خاشاک را به همراه داشت که در حین بارندگی تمیزکارهای مجدد صورت گرفت و مش‌های موجود بر روی کانال‌ها نیز برداشته شد.
از سوی دیگر تعدادی نیوجرسی نیز به سازمان منطقه ویِژه جهت کمک رسانی به مردم شهرستان عسلویه ارسال شد و تمهیدات ایمنی ویِژه‌ای نیز برای انتقال همکاران به شهرک‌های مسکونی و کمپ‌ها انجام شد.
آن‌چه ذکر شد و اقدامات پیشگیرانه در پارس جنوبی موجب شد ضمن کاهش پیامدهای بحران بارندگی سیل آسا، امکان بازسازی با کمترین هزینه نیز فراهم گردد.   
مسعود حسنی، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی نیز در مورد کاهش مقطعی تولید گاز طبیعی در این پالایشگاه می‌گوید: با توجه به بارندگی بی‌سابقه و وقوع سیل در روز گذشته ( دوشنبه 25 بهمن ماه)، در تمامی پالایشگاه‌های مجتمع، با محدودیت تولید روبرو شدیم (حدود 30 میلیون مترمکعب گاز معادل 8 درصد تولید).
او با اشاره به اجرای تمهیدات لازم و رفع مشکلات به وجود آمده در مجتمع گاز پارس جنوبی، می‌گوید: در حال حاضر با همت و تلاش شبانه‌روزی متخصصان و کارکنان، تمامی پالایشگاه‌های مجتمع با حداکثر تولید 401 میلیون استاندارد مترمکعب گاز در روز در مدار تولید قرار دارند.
حسنی در ادامه، خاطرنشان می‌کند: با تمهیدات در پیش ‌گرفته‌شده و انجام اقدامات لازم در کوتاه‌ترین بازه زمانی و با تلاش کارکنان، مشکلات مرتفع گردید و اکنون پالایشگاه‌های مجتمع عظیم گازی کشور در مدار تولید قرار دارند و گاز مورد نیاز هم‌وطنان را تامین خواهند کرد.  
تلاش بی‌وقفه کارکنان خدوم و گمنام پارس جنوبی در شرایط بارندگی شدید و سیل بر کسی پوشیده نماند و مهندس زنگنه، وزیر نفت نیز در پی تماسی تلفنی، از کارکنان این مجتمع قدردانی کرد: به‌دلیل بارش‌های بی‌سابقه و وقوع سیل در پایتخت گازی ایران، خوشبختانه با تلاش و مجاهدت شما نیروهای پرتلاش در امر فرآورش گاز، هم‌اکنون پالایشگاه‌های این مجتمع عظیم در مدار تولید قرار دارد.
اما با تمام این مشکلات، این نکته را نباید فراموش کرد که بارندگی‌های اخیر و شرایط اضطراری پیش‌آمده در پارس جنوبی، برای متخصصین و صنعتگران پیام‌های بسیاری داشت و نقاط ضعف و قوت بسیاری را مشخص کرد تا آن‌ها بتوانند هر چه سریع‌تر برای اصلاح این امور اقدام و سیستم‌ها را برای مقابله با هر شرایط دشواری، مجهزتر کنند.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: