امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۷
کد خبر: ۲۰۵۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۶
با ظرفیت ٢٠٠ هزار بشکه
کیمیا نیوز: گزینه احداث کارخانه ۲٠٠ هزار بشکه‎ای فراورش خشکی خارگ در مقایسه با بازسازی و نوسازی تاسیسات موجود، از منظر شاخص اقتصادی دارای اولویت تشخیص داده شد و پروژه احداث این کارخانه پس اخذ مجوزها و فراهم شدن مقدمات اجرایی می‎شود.
به گزارش کیمیا نیوز، معاونت بررسی و امکان‌سنجی اقتصادی و مالی طرح‌های برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: با توجه به قدمت نزدیک به ۵٠ ساله تاسیسات فرآورش خشکی منطقه عملیاتی خارگ و بر اساس نتایج گزارش فنی و عملیاتی مشاور در خصوص محدودیت ها و عوارض زیست محیطی و ایمنی، باز سازی کلی یا نوسازی کارخانـه فـرآورش خشکـــی خارگ به منظور تضمین تولید نفت به میزان متوسط ۲٠٠ هزار بشکه در روز طی دوره بلند مدت ۲٠ ساله، بر اساس استاندارد های بین المللی ضروری تشخیص داده شده و ارزیابی اقتصادی انجام شده به منظور بررسی کارشناسی به این معاونت ارسال شده است.
 
بر اساس اعلام این معاونت، نتایج بررسی‎های کارشناسی نشان می‎دهد گزینه احداث کارخانه ۲٠٠ هزار بشکه‎ای فراورش خشکی خارگ در مقایسه با بازسازی و نوسازی تاسیسات موجود از منظر شاخص اقتصادی خالص ارزش حال (NPV) دارای اولویت است.
 
به این ترتیب مقرر شده است سرمایه گذاری مورد نیاز طرح طی سه سال به میزان ٣١٠ میلیون یورو از محل انعقاد قرارداد EPCF با سرمایه گذار تامین شود و بازپرداخت آن به میزان ۴٣٦ میلیون یورو از محل ۵٠ درصد افزایش تولید نفت ناشی از ارتقا ضریب فراورش نفت خام تولیدی میادین در چـارچوب ماده (١۲) قانون رفع موانـع تولیـد رقابت پذیـر و ارتقـای نظام مـالی کشور صورت پذیرد.
 
این طرح پس از اخذ مجوزهای مربوطه از هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و شورای اقتصاد و انعقاد قرارداد با سرمایه گذاران اجرایی خواهد شد. نرخ کارمزد بانکی تامین منابع مالی معادل هشت درصد سالانه و دوره بازپرداخت پنجساله است.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: