امروز: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۳:۳۹
کد خبر: ۱۸۷۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۳
با اجرای قراردادهای جدید نفتی
کیمیا نیوز: قراردادهای جدید افزون بر جذب سرمایه و فناوری‌های روزآمد می‌تواند عامل توسعه مناسبات صنعت نفت ایران در سطح بین المللی باشد.
به گزارش کیمیا نیوز، نصراله ابراهیمی، دبیر علمی «همایش بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت» صبح امروز (یکشنبه، دوم آبان‌ماه) در این همایش عنوان کرد: اقتصاد ایران در یکی از مهمترین و حساس‌ترین دوره‌های تاریخی خود به سر می‌برد و اگرچه در سایه توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از دایره محدودیت‌ها و تحریم‌ها تا حدودی رهایی یافته است، اما لغو کامل تحریم‌‎ها هنوز نتوانسته است آثار خود را در ابعاد مختلف اقتصادی کشور نشان دهد.
 
وی افزد: با توجه به منابع نفت و گاز فراوان به عنوان مزیت اصلی اقتصاد ایران، لازم است انگیزه‌های جذب سرمایه‌ در صنعت نفت کشور افزایش یابد.
 
ابراهیمی با بیان این‌که منابع نفت و گاز ایران جذابیت بالایی دارد، ادامه داد: جذب مشارکت شرکت‌های خارجی در کنار بهره‌مندی از توانمندی‌های داخلی می‌تواند به حداکثرسازی منافع ملی و تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌های بزرگ نفت و گاز کمک کند.
 
وی تصویب نهایی الگوی قراردادهای جدید نفتی را گام مهمی در مسیر تحقق اهداف اقتصادی کشور عنوان کرد و افزود: قراردادهای جدید افزون بر جذب سرمایه و فناوری‌های نوین می‌تواند عامل توسعه مناسبات ایران در سطح بین المللی باشد.
 
ابراهیمی تصریح کرد: حجم بزرگ پروژه‌های نفت و گاز و نیاز به سرمایه کلان ایجاب می‌کند شرکت‌های بزرگ بین المللی و موسسه‎های بانکی و بیمه‌ای خارجی با ایران همکاری کنند و از این طریق تعامل ایران در سطح بین المللی افزایش یابد.  
 
وی به مقدمات برگزاری «همایش بررسی الزام‎های و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‌گذاری در صنعت نفت» اشاره کرد و گفت: برای تصمیم‌گیری درباره محورهای این همایش همه متخصصان برتر در حوزه قراردادهای مشارکت گرد هم آمدند تا زمینه را برای بررسی مبانی علمی و کاربردی این دست از قراردادها در این همایش آماده کنند.  
 
ابراهیمی از برگزاری جلسه‌های متعدد کمیته تخصصی همایش و جمع آوری حدود ٥٠ مقاله علمی خبر داد و گفت: کتاب این همایش به ٢ زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.  
 
وی از حمایت‌های بیژن زنگنه، وزیر نفت، در برگزاری این همایش قدردانی کرد.  
 
همایش «بررسی الزام‎ها و چالش‌های قراردادهای مشارکت و ابزارهای مالی سرمایه‎گذاری» با محورهایی از جمله بررسی چارچوب‎ها و ظرفیت‎های قراردادهای مشارکت در صنعت نفت، دیپلماسی انرژی، روش‎های استفاده، انتقال و توسعه فناوری در اجرای پروژه های صنعت، ویژگی‎های سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی و مشارکت در کنسرسیوم‎ها و کمیته های مدیریت مشترک (JMC)، از صبح امروز یکشنبه (دوم آبان ماه) در سالن همایش‌های تخصصی شرکت ملی نفت ایران (کوشک) آغاز بکار کرد و عصر امروز پایان می یابد.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: