امروز: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵
کد خبر: ۱۶۷۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۸
کیمیا نیوز: اهواز آسماری برای جنوبی ها نام آشناست؛ بزرگترین میدان نفتی ایران در جنوب خوزستان که سال ١٣٣٧ با حفر چاه شماره ٦ اهواز کشف شد، اکنون با همین نام پروژه ساخت بزرگترین کارخانه نمکزدایی خاورمیانه در حال اجراست.
به گزارش کیمیا نیوز، طرح ساخت کارخانه نمکزدایی اهواز آسماری (متمرکز) در بخش شرقی شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون در حال اجراست. از همان ورودی کارخانه تابلوهای ایمنی و رعایت اچ اس یی همچون «اول ایمنی، بعد کار» خودنمایی می کند. در کنار تاسیساتی که قدمتشان به دهه ٤٠ تا ٥٠ شمسی باز می گردد، کارخانه ای جدید به چشم می خورد، مخازن نصب شده و تجهیزاتی متفاوت با دیگر کارخانه های نمکزدایی تصویری از فناوری‌های روزآمد را پیش رو قرار می دهد.
 
ظرفیت بزرگ ترین واحد نمکزدایی کشور ٢٢٠ هزار بشکه است و به گفته مدیران شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از جمله پروژه هایی است که در دوران تحریم برای حفظ آمادگی تولید حداکثری در اولویت قرار گفته است.
 
مخازن نفتی ایران عمری طولانی دارند، از این رو بخش عمده این ذخایر نمکی می شود و برنامه ریزی برای فرآورش نفت نمکی از جمله اولویتهایی است که در دستور کار قرار گرفته است.
 
سنگ آهک آسماری مهمترین سنگ مخزن حوضه رسوبی زاگرس ایران است و چون برای نخستین بار در خاورمیانه در این سازند نفت کشف شده است، معروفیت جهانی دارد؛ در درون این سازند فسیل‌های متعلق به اولیگوسن تا میوسن زیرین وجود دارد.
 
بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفتگو با شانا در این باره می گوید: این طرح بزرگترین نمکزدایی خاورمیانه خواهد بود و با ظرفیت ٢٢٠ هزار بشکه در روز در ماه‌های آینده به بهره برداری می رسد.
 
وی درباره وجه تمایز این طرح می گوید: روزآمد ترین کارخانجاتی هستند که  در دنیا ساخته می شود.
 
عالیپور ادامه می دهد: بهترین نفت خام ایران از اهواز آسماری برداشت می شود که در دنیا مشتریان بسیاری دارد، از آن جا که مخازن و میدان ها به نیمه دوم عمرش رسیده اند، تولید آب و نمک آنها زیاد شده است بنابراین ٢٢٠ هزار بشکه را به اندازه ظرفیتی که باید نمکزدایی شود، احداث کردیم.
 
به گفته وی، کارخانه نمکزدایی اهواز آسماری، نمکزدایی های شرکت کارون را تکمیل می کند.
 
ظرفیت نمکزدایی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در دولت یازدهم به طور قابل توجه ای افزایش یافته و بسیاری از طرح ها به سرانجام رسیده است؛ ظرفیت کنونی نمکزدایی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب حدود یک میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در روز است و پیش بینی می شود ظرفیت فرآورش نفت نمکی این شرکت بیش از یک میلیون و ١٠٠ هزار بشکه افزایش یابد.
 
حمید راکی، مدیر مهندسی و ساختمان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب درباره کارخانه نمکزدایی اهواز آسماری به شانا می گوید: این پروژه پیشرفت بالای ٨٣ درصد دارد و مطابق برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان امسال به مدار تولید می آید.
 
به گفته راکی، پیشرفته ترین فناوری در پروژه های جدید نمکزدایی استفاده شده و کوره ها، ترانسها، نوع فرآیند نمکزدایی متفاوت با کارخانه های موجود است.
 
راکی می گوید: فعالیت ها در طرح نمکزدایی اهواز آسماری در پنج کارخانه انجام می شود.
 
شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که در سالهای اخیر با وجود تحریمها موفق شد تعداد قابل توجهی از پروژه‌های مهم این شرکت شامل تجهیز واحد نمکزدایی رگ سفید٢، احداث واحد بهره‌برداری و نمکزدایی مسجدسلیمان، احداث و توسعه واحد نمکزدایی لب سفید، خرید و نصب پیش‌گرمکن‌های واحد نمکزدایی ١ تا ٤ اهواز، افزایش توان تزریق گاز در میادین کرنج و پارسی را تکمیل و راه اندازی کند.
 
افزون بر این، تعداد دیگری از پروژه‌های مهم شامل طرح احداث نمکزدایی ٢٢٠ هزار بشکه‌ای اهواز متمرکز و نمک زدایی‌های بی بی حکیمه، گچساران ٣، رگ سفید ١ و هفتکل که در حال تکمیل عملیات اجرایی هستند، در برنامه‌ راه‌اندازی سال ١٣٩٥ قرار دارند.
 
شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب هم اکنون با بیش از ٤٥ میدان هیدروکربوری بزرگ و کوچک در گستره ای افزون بر ٤٠٠ هزار کیلومتر مربع از استان بوشهر تا شمال خوزستان، حدود ٨٠ درصد نفت خام و ١٦ درصد گاز کشور را تولید می‌کند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: