امروز: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸
کد خبر: ۱۴۵۱
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۸
با تزریق گاز
تولید نفت از میدان کوپال با تامین گاز مورد نیاز برای تزریق در مخزن آسماری حداقل ٢٠ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
به گزارش کیمیا نیوز، معاون بررسی طرح های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، تولید فعلی میدان نفتی کوپال را حدود ٥٥ هزار بشکه در روز اعلام و تصریح کرد: پس از انجام مطالعه و با تامین گاز مورد نیاز برای تزریق، تولید نفت از میدان کوپال به حداقل ٧٥ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.  
 
کریم زبیدی گفت: مطالعه جامع میدان کوپال (مخزن آسماری) که توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شده است، در کمیته مشاوران مدیریت مخازن شرکت ملی نفت ایران ارائه شد.  
 
وی تصریح کرد: در نشست این کمیته، آخرین نتایج مطالعه های انجام شده مخزن آسماری میدان کوپال از سوی کارشناسان شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان توسعه ‌دهنده میدان ارائه شد، ضمن آنکه عملکرد میدان در سه سناریوی مختلف تخلیه طبیعی، تزریق گاز جهت تثبیت فشار و تزریق گاز جهت فشارافزایی بررسی و در نهایت، تزریق گاز با هدف فشارافزایی تا فشار اولیه، با عنوان گزینه برتر انتخاب شد.
 
به گفته معاون بررسی طرح های منابع هیدروکربوری برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، نتایج حاصل از این مطالعه ها، منجر به اضافه شدن چاه های تولیدی، روشن شدن وضعیت حرکت سطح تماس گاز و نفت، امکان تطابق بهتر آن و تعریف جدید خصوصیات سیالات در لایه های ماسه ای پایین شده است.
 
بر پایه این گزارش، میدان کوپال در سال ۱۳۴۴ کشف و تولید از آن در سال ۱۳۴۹ آغاز شد؛ این میدان با ابعاد ۳۹*۴ کیلومتر مربع در ٦٠ کیلومتری شمال شرقی اهواز واقع شده است و میانگین تولید از ۲۵ حلقه چاه آن در حدود ۵۸ هزار بشکه نفت خام در روز است.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: