امروز: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۱
کد خبر: ۱۲۵۹۰
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
نفت در هفته ای که گذشت
کیمیا نیوز: هفته ای که گذشت، در ایران هفته کم خبری بود اما در عرصه بین المللی، خبرهایی از افزایش تولید نفت اوپک و افزایش قیمت نفت توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.
به گزارش کیمیا نیوز، هفته ای که گذشت، در ایران هفته کم خبری بود اما در عرصه بین المللی، خبرهایی از افزایش تولید نفت اوپک و افزایش قیمت نفت توجه رسانه ها را به خود جلب کرد.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه اعلام شد که تولید نفت اویک به دلیل افزایش تولید نفت خام ایران و عراق به مجموع ٣٢ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز رسید که بیشترین سطح در ٤ سال گذشته بوده است. موسسه آرگوس مدیا با اشاره به افزایش تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به بیشترین سطح در چهار سال گذشته به دلیل افزایش تولید نفت ایران و عراق به ٣٢ میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز رسید، تصریح کرد: در همین حال تولید نفت کشورهای نیجریه، کویت و ونزوئلا در ماه آوریل با کاهش روبرو شده است. براساس آمار منتشر شده از سوی این موسسه، تولید نفت عراق از چهار میلیون و ٧٠ هزار بشکه در روز در ماه مارس به چهار میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه در ماه آوریل رسیده است.
از سوی دیگر قیمتهای نفت در ابتدای معاملات روز سه شنبه بازار آسیا تحت تاثیر ادامه اختلال در عرضه تولیدکنندگان بزرگ و دورنمای خوش بینانه نسبت به متعادل شدن عرضه و تقاضا، افزایش بیشتری پیدا کرد. بهای نفت خام سبک و شیرین برای تحویل در ژوئن در معاملات بازار نیویورک با 47 سنت یا یک درصد افزایش، به 48.18 دلار رسید. بهای معاملات نفت خام آمریکا روز دوشنبه 1.51 دلار یا 3.3 درصد افزایش یافت و 47.72 دلار در هر بشکه بسته شد که بالاترین قیمت از اوایل نوامبر گذشته بود. نفت برنت در معاملات بازار لندن با 26 سنت یا 0.5 درصد افزایش، در 49.30 دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه با 1.14 دلار یا 2.4 درصد افزایش، در 48.97 دلار بسته شده بود.
تشریح نتایج برجام در حوزه انرژی  
بیژن زنگنه شنبه شب در سمینار روسای نمایندگی‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با عنوان «برجام و اقتصاد مقاومتی، فرصت‌ها و ظرفیت‌ها» با برشمردن آثار گسترده برجام برای اقتصاد کشور گفت: اینک ما به روشنی نتایج برجام را در حذف هزینه‌های زاید بر دوش پروژه‌های مختلف وزارت نفت به درستی احساس می‌کنیم. وزیر نفت گفت: خوشبختانه در سایه دستاوردهای توافق برجام ظرفیت تولید و صادرات نفت و فرآورده‌های آن را به دو برابر سقف قبل از تحریم‌ها رسانده‌ایم و بازار جهانی نیز ظرفیت برگشت‌پذیری ما را به عنوان حق طبیعی ایران در سهمیه خود پذیرفته و تثبیت ساخته است.
وی با اشاره به نمونه‌های متعدد از نتایج برجام گفت: ما شاهد کاهش قیمت‌های تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز در پروژه‌های فازهای مختلف پارس جنوبی در مقایسه با قیمت‌های واقعی هستیم و به طور مثال با بیش از 40 درصد افت قیمت در حذف هزینه‌های زاید که به جیب دلالان و سودجویان می‌رفت و در نتیجه آثار برجام این هزینه در خزانه مملکت در خدمت پیشرفت و آبادانی کشور قرار می‌گیرد، مواجه هستیم.
همه فکر می کنند پولداریم
وزیر نفت سه‌شنبه در آیین گشایش همایش «مسئولیت اجتماعی شرکت؛ مسئولیت اجتماعی صنعت نفت» با بیان این که وزارت نفت به مسئولیت اجتماعی خود واقف است اما تصور پولدار بودن نفت درست نیست، افزود: با این که وزارت نفت پول زیادی را تولید می کند اما بخش قابل توجهی از آن به یارانه اختصاص می یابد و مبلغ ناچیزی به این صنعت می رسد حتی در مواردی نیز ما در پرداخت حقوق پرسنل خود با مشکل مواجه هستیم. زنگنه با حمایت از توجه وزارت نفت به سلامت و بهداشت تصریح کرد: همه فکر می کنند ما پولدار هستیم اما درآمدهای ناشی از صادرات نفت به خزانه واریز می شود و تنها مبلغ کمی از آن سهم نفت است. وی با بیان این که وزارت نفت به اجرای مسئولیتهای اجتماعی واقف است، افزود: پارسال ٣٨٠ میلیارد تومان به عمران مناطق نفتخیز اختصاص یافت که امسال این رقم تا ٧٠٠ میلیارد تومان افزایش می یابد.
زمان تعیین نرخ دوم بنزین  
روز سه شنبه لایحه بودجه به تصویب شورای نگهبان رسید و پیش بینی می شود قانون بودجه سال ٩٥ تا ابتدای خردادماه جاری به دولت ابلاغ شود که در صورت ابلاغ، دولت چهارماه فرصت برای ایجاد زیرساخت و شرائط لازم اجرای مصوبه، استفاده از کارت سوخت و اعلام نرخ دوم بنزین خواهد داشت. براساس آن‌چه وزارت نفت اعلام کرده است، با ابلاغ مصوبه، دولت با تشکیل کارگروه تخصصی به بررسی شرائط استفاده مجدد از کارت سوخت و تعیین نرخ دوم بنزین براساس بند الحاقی قانون بودجه سال ٩٥ می پردازد.
در این بند الحاقی نمایندگان مجلس، دولت را مکلف کردند حداکثر چهارماه پس از تصویب این قانون، قیمت تمام شده بنزین را براساس قیمت تحویل در بندر (فوب) خلیج فارس به اضافه هزینه‌های جانبی شامل ریزش، تبخیر، بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض قانونی موضوع جزء ٢ تبصره ماده ١٦ و بند ج ماده ٣٨ قانون مالیات بر ارزش افزوده و نرخ کارمزد مناسب پرداختی به جایگاهداران که از سوی دولت تامین می شود، به عنوان نرخ دوم تعیین و ابلاغ کند. انتظار می رود؛ با ابلاغ لایحه بودجه سال ٩٥ و این مصوبه تا ابتدای خردادماه، دولت تا اوایل مهرماه زمان اجرا، میزان سهمیه و قیمت بنزین را مشخص و اعلام کند.
فرانسه و ال ان جی ایران
موضوع اجرای پروژه های ال.ان.جی و ساخت طرح‌های مینی ال.ان.جی از سال‌ها قبل در ایران مطرح است اما وجود تحریم‌ها و نبود سرمایه کافی باعث شد که هیچ طرحی در این زمینه به انجام نرسد و علی رغم ذخایر زیاد گازی در ایران بیشتر گاز تولیدی در خود کشور مصرف برسد و خریداران خارجی نیز چند همسایه محدود باشند. در پساتحریم نیز، تصمیم ایران برای ورود به بازار ال.ان.جی برای ایجاد امکان صادرات گاز به کشورهای دورتر و احتمالا اروپایی با تلاطم در این بازار مواجه شده است؛ ‌تقاضا از سوی بزرگترین خریداران گاز طبیعی مایع به دلیل قیمت بالای آن کاهش یافته و در اثر کاهش تقاضا و جایگزین انرژی های ارزان‌تر، قیمت این محصول نیز کاسته شده است. اما عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفته که حتی اگر در بازار ال.ان.جی سودی نصیب ایران نشود به این بازار ورود پیدا خواهد کرد . با وجود نبود منفعت بالا در اجرای پروژه مایع سازی گاز طبیعی، احداث واحدهایی به این منظور در ایران با توجه به وجود منابع گازی فراوان خواستگاران زیادی نیز پیدا کرده است. پس از عمان و هند و کره جنوبی که به تازگی تفاهم‌نامه‌ای برای اجرای طرح‌های مینی ال.ان.جی و ال.ان.جی در ایران به امضا رسانده است، توتال نیز برای ساخت واحد تولید ال.ان.جی ابراز تمایل کرده است. توتال تجربه مشارکت در طرح های بزرگ ال.ان.جی در دنیا از جمله طرح ال.ان.جی یمل در روسیه، پاپوآ گینه نوو گلد استون را دارد و طبق آخرین آمار فروش ال.ان.جی خود را 6 درصد افزایش داده و به 2.64 میلیون تن رسانده است.
خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: