امروز: ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۹
کد خبر: ۱۲۰۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱
رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس صنعت نفت خبر داد
کیمیا نیوز: رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس صنعت نفت گفت: نزدیک به ٩٠٠ عنوان سند در قالب منابع دیجیتالی (بانک اطلاعات دیجیتال) به شکل نمایه موضوعی مختلف ثبت شده است.
به گزارش کیمیا نیوز، متخصصان صنعت نفت و صنایع حمل و نقل جهان هنوز در ذهن خالی از عشق و ایمان خود فرمولی برای بیش از ٣هزار روز صدور نفت از ایران در شرائط جنگی نیافته اند و قصه تپش نفت از چاهها تا پایانه های کشورمان در زیر سنگین ترین حملات دشمن، همچنان یکی از جذاب ترین داستانهای مردان نفتی  سرزمینهای دوردست است؛ رژیم بعث عراق و ارتش تا دندان مسلح آن که با خیال خام فتح سه روزه تهران، جنگی خانمانسوز را آغاز کرده بود، هرگز نتوانست صنعت نفت کشورمان را از تپش باز دارد و به این مهم دست نیافتیم مگر با رشادتهای دلاورمردان عرصه صنعت نفت و مردان بی ادعایی که هنوز هم در این عرصه زنده اند و نامشان ماندگار!
 
با توجه به نقش تاثیرگذار صنعت نفت و کارکنان در دفاع مقدس، ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس با هدف زنده نگاه داشتن نام و خاطره شهدا و ایثارگران صنعت نفت ، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در صنعت نفت با تمسک به اسناد و مستندات ایثارگران، کاربردی کردن تجربه های مدیریت بحران در صنعت نفت، ترویج فرهنگ انقلاب و دفاع مقدس، ولایتمداری، ایثار و مقاومت، نوآوری و ابتکار و ... در صنعت نفت در سال ١٣٨٧ تاسیس شد. دستاوردها  و تجربه های به دست آمده از صنعت نفت در دوران دفاع مقدس، میراثی گرانبهاست که حفظ و بهره برداری از آنها نیازمند جمع آوری، ثبت، ضبط و نگهداری است؛ از این رو، ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وزارت نفت، سیاستگذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر این موضوع را به عهده گرفته است. برای آشنایی با آخرین دستاوردهای این ستاد به سراغ اکبر نعمت الهی، رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس صنعت نفت و مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت رفته ایم. به گفته او وزارت نفت برنامه های متنوعی برای هفته دفاع مقدس برنامه ریزی کرده است.
 
 نعمت الهی اظهار کرد: تاکنون ٤٠ هزار برگ از اسناد کاغذی دوران دفاع مقدس تفکیک، طبقه بندی و بارگذاری شده است که ٧ هزار برگ از این تعداد محرمانه و ٣٣ هزار برگ غیر محرمانه و در مخزن مرکز تخصصی اسناد دفاع مقدس صنعت نفت با دمای مناسب و استاندارد نگهداری می شود، همچنین حدود ٢٤ هزار برگ سند اسکن شده است.
 
وی افزود: به طور کلی چهار هزار سند مکتوب به صورت دیجیتال در مرکز تخصصی اسناد دفاع مقدس صنعت نفت نمایه سازی و شناسنامه نویسی و بر اساس  استانداردهای مصوب در نرم افزار آرشیو  بارگذاری شده است.
 
رئیس ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس صنعت نفت گفت: نزدیک به ٩٠٠ عنوان سند در قالب منابع دیجیتالی (بانک اطلاعات دیجیتال) به شکل نمایه موضوعی شامل پیشکسوتان و مدیران رزمنده، شهدا، ایثارگران شاخص، اشخاص مرتبط، نقش و عملکرد شرکتها، آموزش، موزه، یادمان، نمایشگاه و همایش، فیلم و عکس، ادبیات، هنر، پژوهش، دفاع مقدس، عملکرد ستاد، خبر، کتابهای جنگ و نفت، آمار، اسناد پرونده ای، متفرقه، مخاطبان فعال، دیجیتال (مخزن تاریخ شفاهی) و اسناد مکتوب (مخزن اسناد مکتوب) آرشیو شده است، وانگهی اسنادی که تفکیک، بررسی و شماره شده اند، هم به صورت دیجیتالی روی هارد  و هم به صورت دیسک (سی دی و دی وی دی) قابل نگهداری است.
 
نعمت الهی ادامه داد: اسناد به صورت فیزیکی و متمرکز در سه بخش مجزا شامل مخزن کتابها، روزنامه، نشریات و اسناد پرونده ای، مخزن اسناد مکتوب و مخزن بانک اطلاعات دیجیتال در مرکز تخصصی اسناد دفاع مقدس صنعت نفت آرشیو شده است.
 
تاریخ شفاهی و خاطره نگاری صنعت نفت در دوران دفاع مقدس
 
مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت اظهار کرد: ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس صنعت نفت در طول مدت فعالیت خود گامهای موثر و شایسته ای در جهت پاسداشت و حفظ ارزشهای دفاع مقدس در هشت سال جنگ تحمیلی برداشته است؛ یکی از بخشهای مهم و موثر در جمع آوری اسناد در این ستاد،  جمع آوری اطلاعات به صورت مصاحبه تصویری (تاریخ شفاهی) است.
 
وی گفت: مصاحبه های تصویری در این بخش به دو قسمت مصاحبه با ایثارگران(خانواده های شهدا،آزادگان ومدیران رزمنده) و پیشکسوتان(فعالان حوزه نفت که یا در زمان جنگ حضور داشتند یا پس از آن  فعالیت مهم و شاخصی در طول خدمت خود در صنعت نفت داشته اند) تقسیم می شود.
 
نعمت الهی ساخت و تدوین کلیپ معرفی ستاد، ساخت دکور استودیو برای ضبط برنامه، تهیه و تدوین مجموعه مردان بی ادعا (مستند١) برگرفته از تاریخ شفاهی مدیران و پیشکسوتان صنعت نفت، ساخت مستند راهیان نور، پیگیری تکمیل پرونده پیشکسوتان، مدیران رزمنده وایثارگران صنعت نفت، مصاحبه با ٧٠ نفراز کارکنان ایثارگر و پیشکسوت صنعت نفت در دوران دفاع مقدس، تکمیل آمار شهدا در فهرست ستاد (١٠٥١ شهیدصنعت نفت)، تشکیل حدود ٣٠٠ پرونده درباره شهدا، تشکیل ١٦١ پرونده برای ایثارگران شاخص، جمع آوری اطلاعات و اسناد مورد نیاز ایثارگران و پیشکسوتان (دلنوشته، وصیتنامه، مقاله، اسناد کتبی و شفاهی، عکس و...) برای تولید و انتشار مجموعه های جمع آوری شده در قالب بصری و نوشتاری و تامین محتوای سایت دفاع مقدس صنعت نفت را از دیگر فعالیتهای صورت گرفته ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وزارت نفت عنوان کرد.
 
وی طراحی و اجرای سایت دفاع مقدس صنعت نفت، برگزاری همایش سالروز آزادسازی خرمشهر و تجلیل از پیشکسوتان و مدیران رزمنده دوران دفاع مقدس صنعت نفت در خردادماه امسال، برگزاری نخستین نشست کمیته مشورتی آموزش و پژوهش دفاع مقدس صنعت نفت در تیرماه امسال،  تشکیل ستادهای فرعی و راه اندازی دفاتر نمایندگی ستاد در  چهار شرکت اصلی(شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران) و شرکتهای تابع و آموزش درس دفاع مقدس  برای دانشجویان  صنعت نفت را از دیگر اقدامات مهم ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وزارت نفت بر شمرد.
 
نعمت الهی تدوین کتاب روزشمار خاطرات جنگ خارک، تدوین کتاب سیر تحولات سیاسی ایران و عراق از زمان عثمانی تا جنگ دوم خلیج فارس، راه اندازی پورتال دفاع مقدس صنعت نفت، مصاحبه، تدوین و نشر مجموعه مردان بی ادعا شامل تاریخ شفاهی صنعت نفت، مصاحبه ، تدوین و نشر مجموعه خاطرات ایثارگران صنعت نفت، تدوین کتابهای تحقیقاتی و آموزشی حوزه دفاع مقدس و صنعت نفت و برگزاری آموزش دفاع مقدس ویژه کارکنان و مدیران صنعت نفت را از جمله فعالیتهای در دست اقدام ستاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس وزارت نفت خواند.

خبرفارسی
نام:
ایمیل:
* نظر: